Nejdražší porce hranolků: S lanýži a omáčce ze šampaňského, sypané zlatem

20.10.2022 - Vilém Koubek

Na Mezinárodní den hranolků představila newyorská restaurace nejdražší talíř této smažené pochoutky v historii


Reklama

Mezinárodní den hranolků se slaví 13. července. Ovšem zatímco pro většinu z nás jde o nezdravé, ale o to chutnější a vlastně úplně jednoduché jídlo, newyorská restaurace Serendipity 3 měla jiný názor. Na oslavu zmíněného pokrmu proto připravila noblesní verzi: Smaží se v husím sádle, podává se s omáčkami z nejdražších šampaňských a její chuť posouvají za hranici všednosti také lanýže. Navíc je celý talíř posypaný jedlým prachem z 23karátového zlata, a porce tak vyjde na 200 dolarů (v přepočtu přibližně 4 900 korun).

Autory tohoto speciálního menu jsou Frederick Schoen-Kiewert a Joe Calderone, špičkoví šéfkuchaři s třicetiletou praxí. Jak lze z použitých ingrediencí odhadnout, nejde o nikterak dietní pochutinu. Sám Kiewert se vyjádřil, že u některých konzumentů měl obavy o jejich zdraví: „Za celou svou kariéru jsem nikdy neviděl nikoho, kdy by vypadal jako někteří po snědení Crème de la Crème Pomme Frites.“ 

TIP: Zážitková gastronomie za desetitisíce: 5 nejdražších gurmánských pochoutek

Přesto je poptávka na straně zákazníků restaurace nad očekávání. Místa k sezení byla v restauraci vyprodaná během 48 hodin a majitelé museli dokonce objednávky omezit – jejich výrobní cena je totiž podle šéfkuchařů vyšší, než za kolik je strávníkům nabízejíCrème de la Crème Pomme Frites si každopádně vedle zájmu gurmánů vysloužil i zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907