Nejen moderní choroba: Rakovina byla závažným problémem i ve středověku

Výzkum středověkých ostatků odhalil překvapivě vysoké množství nádorů. Zdá se, že i před tisíci lety představovala rakovina vážný problém

02.05.2021 - Stanislav MihulkaPokud bychom měli vyjmenovat nejčastější příčiny úmrtní ve středověku, jistě by ve výčtu nechyběl mor a další smrtelné infekce, hlad a mizerná výživa, případně smrt způsobená zásahem meče či dýkou. Na rakovinu si ve spojitosti se středověkem vzpomene jen málokdo. Podle nového výzkumu Pierse Mitchella z Cambridgeské univerzity a jeho kolegů se ale zdá, že toto onemocnění bylo v dobách temného středověku častější, než bychom nejspíš čekali.

Rakovina v Cambridgi

Badatelé prozkoumali 143 koster lidí, nalezených na šesti středověkých hřbitovech v oblasti Cambridge, kteří zemřeli mezi lety 500 a 1600 našeho letopočtu. Ostatky vyšetřili pomocí snímkování výpočetní tomografií a dalšími pokročilými metodami. Vědci neočekávali, že naleznou nějaké závratné množství důkazů o nádorech, ostatně dřívější studie naznačovaly, že incidence rakoviny se pohybovala jen okolo 1 %. Výsledky šetření britských vědců ale ukázaly, že výskyt rakoviny byl ve středověku zřejmě mnohem četnější.

TIP: Neblahý rekord: Nejstarší lidský nádor narostl před 1,7 miliony let

Vědci pomocí výpočetní tomografie objevili zřetelné stopy po nádoru u 3,8 % případů, vesměs u mužů. Když pak svá data přepočítali podle známých faktorů, dospěli k závěrům, že v uvedené době trpělo nebezpečnými nádory 9 až 14 % obyvatel Anglie. V podobných odhadech bohužel není možné detailně upřesnit typy nádorů, se kterými se tehdejší lidé potýkali a není tak zřejmé o jak vážná onemocnění šlo.

Dnes trpí nejrůznějšími nádory 40 až 50 % Britů. To je sice mnohem více než ve středověku, ale po přehodnocení faktorů, které jsou dnes podstatně odlišné oproti středověku, je zřejmé, že rakovina představovala i před tisíci lety významný problém. Podobně jako dnes i tehdy ne každá rakovina končila smrtí, už jen proto, že lidé často zemřeli dříve z jiné příčiny. Přesto se ale nejrůznější typy nádorů objevovaly zcela běžně.


Další články v sekci