Nejen zbytečné, ale i škodlivé: Braní antibiotik zhoršuje chřipku

06.07.2019 - Stanislav Mihulka

Poučení z nového britského výzkumu je jasné – neberte antibiotika na chřipku!

<p>Nadměrné užívání antibiotik škodí zdraví</p>

Nadměrné užívání antibiotik škodí zdraví


Reklama

Nadměrné užívání antibiotik představuje problém. Týká se to zemědělství, medicíny i domácího léčení. Nejvíce viditelným a obávaným důsledkem nadužívání antibiotik je dramatické šíření rezistentních bakteriálních infekcí. Britští badatelé během nedávného výzkumu ale zjistili, že antibiotika způsobují i jiné problémy.

Už malé děti se ve škole učí, že chřipka je virové onemocnění. To znamená, že na chřipku nefungují antibiotika, protože to jsou látky určené na boj s bakteriemi. Přesto si mnoho lidí, kteří ochoří chřipkou, „předepisuje“ léčbu antibiotiky. Doposud jsme si mysleli, že je to jenom zbytečné plýtvání.

TIP: Překvapivé zjištění: Antibiotika vyléčí většinu zánětů slepého střeva

Podle Britů ale antibiotika ve skutečnosti dokonce zhoršují průběh chřipky. Přišli na to, že se na imunitních reakcích, které nás chrání před chřipkovými viry, významně podílejí střevní bakterie. Vědci zatím přesně nevědí, jak to střevní bakterie dělají, jsou si ale dost jistí, že když antibiotika vyhubí tyto užitečné bakterie, prudce vzroste počet virů chřipky a vykolejený imunitní systém pak závažně poškozuje vlastní tělo.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907