Překvapivé zjištění: Antibiotika vyléčí většinu zánětů slepého střeva

Antibiotika mají své problémy, ale stále dovedou úžasné věci. Třeba ušetřit pacienty operací

30.09.2018 - Stanislav Mihulka



Lékaři jsou znepokojení z ohromujícího rozvoje rezistence bakterií vůči antibiotikům. Přesto jsou ale antibiotika stále fantastickým prostředkem, kterým můžeme léčit rozmanité infekce. Vědci nedávno zjistili, že dokonce mohou nahradit řadu chirurgických zákroků, například u zánětů slepého střeva.

Zánět slepého střeva byl donedávna považován za nebezpečný, život ohrožující stav, který je nutné řešit okamžitou operací. V dnešní době jsou ale k dispozici pokročilé diagnostické nástroje, zejména výpočetní tomografie (CT), s nimiž je možné spolehlivě určit, zda musí zanícené slepé střevo ven, anebo ne.

TIP: Zpátky do minulosti: Takřka zapomenutá antibiotika dostala druhou šanci

Výsledky finských vědců ukazují, že lehčí formy zánětu je možné léčit pomocí antibiotik. Pacienty s lehčím zánětem slepého střeva léčili nejprve tři dny v nemocnici nitrožilně podávanými antibiotiky, a pak ještě týden doma antibiotiky v podobě pilulek. Téměř dvě třetiny takto léčených pacientů to zvládlo bez nutnosti operace a antibiotika snížila počet dnů nutných k hospitalizaci i omezila komplikace. Časem budou následovat rozsáhlejší studie použití antibiotik proti zánětu slepého střeva.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Journal of the American Medical Association

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci