Překvapivé zjištění: Antibiotika vyléčí většinu zánětů slepého střeva

30.09.2018 - Stanislav Mihulka

Antibiotika mají své problémy, ale stále dovedou úžasné věci. Třeba ušetřit pacienty operací

<p>Zánět slepého střeva není legrace</p>

Zánět slepého střeva není legrace


Reklama

Lékaři jsou znepokojení z ohromujícího rozvoje rezistence bakterií vůči antibiotikům. Přesto jsou ale antibiotika stále fantastickým prostředkem, kterým můžeme léčit rozmanité infekce. Vědci nedávno zjistili, že dokonce mohou nahradit řadu chirurgických zákroků, například u zánětů slepého střeva.

Zánět slepého střeva byl donedávna považován za nebezpečný, život ohrožující stav, který je nutné řešit okamžitou operací. V dnešní době jsou ale k dispozici pokročilé diagnostické nástroje, zejména výpočetní tomografie (CT), s nimiž je možné spolehlivě určit, zda musí zanícené slepé střevo ven, anebo ne.

TIP: Zpátky do minulosti: Takřka zapomenutá antibiotika dostala druhou šanci

Výsledky finských vědců ukazují, že lehčí formy zánětu je možné léčit pomocí antibiotik. Pacienty s lehčím zánětem slepého střeva léčili nejprve tři dny v nemocnici nitrožilně podávanými antibiotiky, a pak ještě týden doma antibiotiky v podobě pilulek. Téměř dvě třetiny takto léčených pacientů to zvládlo bez nutnosti operace a antibiotika snížila počet dnů nutných k hospitalizaci i omezila komplikace. Časem budou následovat rozsáhlejší studie použití antibiotik proti zánětu slepého střeva.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of the American Medical Association

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907