Překvapivé zjištění: Antibiotika vyléčí většinu zánětů slepého střeva

30.09.2018 - Stanislav Mihulka

Antibiotika mají své problémy, ale stále dovedou úžasné věci. Třeba ušetřit pacienty operací

<p>Zánět slepého střeva není legrace</p>

Zánět slepého střeva není legrace


Reklama

Lékaři jsou znepokojení z ohromujícího rozvoje rezistence bakterií vůči antibiotikům. Přesto jsou ale antibiotika stále fantastickým prostředkem, kterým můžeme léčit rozmanité infekce. Vědci nedávno zjistili, že dokonce mohou nahradit řadu chirurgických zákroků, například u zánětů slepého střeva.

Zánět slepého střeva byl donedávna považován za nebezpečný, život ohrožující stav, který je nutné řešit okamžitou operací. V dnešní době jsou ale k dispozici pokročilé diagnostické nástroje, zejména výpočetní tomografie (CT), s nimiž je možné spolehlivě určit, zda musí zanícené slepé střevo ven, anebo ne.

TIP: Zpátky do minulosti: Takřka zapomenutá antibiotika dostala druhou šanci

Výsledky finských vědců ukazují, že lehčí formy zánětu je možné léčit pomocí antibiotik. Pacienty s lehčím zánětem slepého střeva léčili nejprve tři dny v nemocnici nitrožilně podávanými antibiotiky, a pak ještě týden doma antibiotiky v podobě pilulek. Téměř dvě třetiny takto léčených pacientů to zvládlo bez nutnosti operace a antibiotika snížila počet dnů nutných k hospitalizaci i omezila komplikace. Časem budou následovat rozsáhlejší studie použití antibiotik proti zánětu slepého střeva.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of the American Medical Association

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907