Nejlepší cestovní pas je ten německý: Češi v první osmičce

08.12.2016 - Martin Reichman

Americká finanční a poradenská firma sestavila celosvětový žebříček cestovních pasů. Nejsnazší cestování mají Němci. Český pas je v první osmičce


Reklama

Nejlepší podmínky pro cestování po světě mají občané Německa. Jejich pasy jim umožňují bez zdlouhavých formalit navštívit 158 zemí světa. Jen o jednu zemi méně mají na výběr obyvatelé Švédska, následovaní Finy, Francouzi, Švýcary, Španěly, Jihokorejci a Brity (156).

Češi mohou bez víza vycestovat do 151 zemí světa což jim v hodnocení vyneslo 8. místo aktuálního žebříčku. O dvě místa hůř jsou na tom Poláci (149) a o tři obyvatelé Slovenska (148). Češi mohou v bezvízovém styku vycestovat do všech zemí Evropské unie a EHS, tedy Norska, Lichtenštejnska a na Island, do Švýcarska a 79 zemí, s nimiž má Česká republika bezvízový styk.

Nejméně žádanými pasy jsou ty afghánské (24), pákistánské (27) a irácké (29). Z evropských zemí má nejméně bezvízových režimů Kosovo (41). Z největších světových ekonomik je na tom z pohledu cestování nejhůře Čína, která má bezvízový styk pouze se 56 zeměmi světa.

Reklama

  • Zdroj textu:

    PassportIndex

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907