Nejlepší dělo Jeho Veličenstva (2): Britský kanon Ordnance QF 25-pdr

01.11.2020 - Lukáš Visingr

V arzenálu soudobého dělostřelectva dominují takzvané kanonové houfnice, které mohou vést přímou i nepřímou palbu. Mezi historické typy, jež položily základy pro tuto kategorii techniky, náleží i slavná britská „pětadvacítka“, 25liberní polní dělo, o jehož kvalitě svědčí také až neuvěřitelně dlouhá doba služby

<p>Mezi nejpoužívanější tahače náležel Morris Commercial C8 FAT</p>

Mezi nejpoužívanější tahače náležel Morris Commercial C8 FAT


Reklama

Britská „pětadvacítka“ našla využití jako protitanková zbraň, přestože zpočátku neexistovaly průbojné střely. Muselo se proto spoléhat na výbušnou sílu tříštivo-trhavých granátů. Spektrum střeliva ale vyžadovalo i široký rozsah úsťových rychlostí, což koneckonců vedlo k rozhodnutí používat u „pětadvacítky“ dělenou munici.

Předchozí část: Nejlepší dělo Jeho Veličenstva (1): Britský kanon Ordnance QF 25-pdr

Standardní nábojnice obsahovala tři prachové kartuše a vojáci si mohli vybrat, zda použijí jednu, dvě nebo všechny tři. Druhý typ nábojnice, jemuž se říkalo Super, obsahoval jen jednu silnou náplň a po zavedení protipancéřové střely se dodával také třetí typ nazývaný Super plus. Roku 1944 vznikla „střední“ nábojnice se dvěma kartušemi (a opět se dala použít jedna nebo obě), takže ve výsledku bylo k dispozici celkově sedm různých úsťových rychlostí, a to v rozsahu od 198 do 532 m/s.

Vrchol vývoje

Příchod protipancéřových střel a silnějších náplní si roku 1942 vynutil montáž úsťových brzd, což vlastně dokončilo evoluci této podařené zbraně na úroveň skutečně víceúčelového polního děla. To zákonitě ještě podpořilo již tak výbornou pověst „pětadvacítky“, která se už v té době mohla chlubit spoustou úspěchů především na severoafrické frontě.

Vedle několika výrobních závodů ve Velké Británii se do sériových dodávek zapojily i továrny v Kanadě a Austrálii, což umožnilo předat armádám zemí Commonwealthu a dalším státům kolem 13 000 kusů. Kromě základní verze vznikla též jiná provedení.

Dělo QF 25-pdr 
  • RÁŽE: 87,6 mm
  • DÉLKA HLAVNĚ: 2,47 m
  • CELKOVÁ DÉLKA: 4,60 m
  • CELKOVÁ ŠÍŘKA: 2,13 m
  • CELKOVÁ VÝŠKA: 1,16 m
  • MAX. ÚSŤOVÁ RYCHLOST: 532 m/s
  • MAX. KADENCE: 6–8 ran/min.
  • TRVALÁ KADENCE: 3–4 rány/min.
  • MAX. DOSTŘEL: 12 250 m
  • STANDARDNÍ OBSLUHA: 6 mužů

Pro výsadkáře i do džungle

Dělo Mark II na užší lafetě se vyrábělo zejména pro výsadkové jednotky, zatímco lafeta Mark III nabídla rozevírací ramena a větší rozsah náměru, což přišlo vhod zvláště horským jednotkám. Pro akce australské armády v džungli se vyrábělo dělo zvané „Ordnance, Quick Fire, 25-pdr Short Mark I“, jemuž se přezdívalo „Baby 25-pdr“, protože bylo o více než metr kratší (hlaveň měřila jen 1,3 m) a o zhruba 300 kg lehčí. Největší slávu si však „pětadvacítky“ vydobyly jako výzbroj dělostřeleckých pluků britské armády, jež získávaly po 24 kusech.

TIP: Těžké houfnice na východní frontě: Sovětská ML-20 vs. německá sFH 18

Každá britská pěší divize obsahovala tři takové pluky, zatímco divize obrněná zahrnovala dva. K dopravě děl sloužily různé pásové a kolové tahače, mezi nimiž byl jistě nejpoužívanější Morris Commercial C8 FAT, známý i pod přezdívkou Quad. 25liberní děla používali také českoslovenští vojáci v britské armádě. „Pětadvacítky“ vydržely ve službě v první linii až do 60. let, kdy je nahradily 105mm kanony, avšak britská armáda vyřadila svůj poslední kus až roku 1992. Ve výzbroji několika zemí figurují tato výtečná děla ještě dnes, jak potvrdilo nasazení v rukou Kurdů proti Islámskému státu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907