Nejlepší z elitních „čápů“: Fenomenální francouzský stíhač Georges Guynemer

22.07.2022 - Redakce Válka Revue

Georges Guynemer představoval legendu a francouzského národního hrdinu. Na svém kontě měl tento fenomenální stíhač 53 ověřených a 35 pravděpodobných sestřelů, což jej staví v žebříčku nejúspěšnějších francouzských es na druhé místo.

<p><strong>Georges Guynemer</strong> ve stíhacím letounu Morane-Saulnier ukazuje přihlížejícím, jak sestřelil svého prvního soupeře. <em>(Wikimedia Commons, Agence Rol, CC0 1.0)</em></p>

Georges Guynemer ve stíhacím letounu Morane-Saulnier ukazuje přihlížejícím, jak sestřelil svého prvního soupeře. (Wikimedia Commons, Agence Rol, CC0 1.0)


Reklama

Představoval legendu a francouzského národního hrdinu. Proslul mistrovským výkonem svého řemesla, kdy mu mnohdy k deklasování protivníka stačila jedna či dvě dávky střel. Vedle toho vešel ve známost pro svou taktiku rychlého útoku na nepřítele a stejně rychlého úniku. Měl na kontě 53 ověřených a 35 pravděpodobných sestřelů, což jej stavělo v žebříčku nejúspěšnějších francouzských es na druhé místo. Řeč je o rodákovi z Compiègne Georgesi Guynemerovi (1894–1917).

Mezi čápi

Jako dítě byl velmi neduživý, avšak i přesto se mu (díky houževnatosti a trpělivosti) nakonec podařilo dosáhnout přijetí ke „vzduchoplavcům“. Koncem roku 1914 se stal leteckým mechanikem, odkud byl už jen krůček k pilotnímu výcviku. Od června následujícího roku už coby stíhač působil u eskadrily MS.3, jež se později přejmenovala na escadrille N.3 a proslula pod označením čápi (les Cigognes).

Mladý letec s fenomenálními úspěchy se nakonec stal velitelem této proslulé formace. Obdržel celou řadu vysokých vyznamenání států Dohody, mezi nimiž nechyběl britský Řád za vynikající službu (Distinguished Service Order), jenž se uděloval za zásluhy v boji, nebo nejvyšší francouzská dekorace – Řád čestné legie (Ordre national de la Légion d’honneur).

Příliš mnoho ořů

Tento snímek zachycuje Guynemera za kulometem v jeho vzpěrovémhornoplošníku Morane-Saulnier L, kterak demonstruje přihlížejícím, jak se odehrálo jeho vůbec první vzdušné vítězství z 15. července 1915. Fenomenální stíhač za svou krátkou, leč velmi intenzivní kariéru stihl osedlat celou řadu typů.

Létat začal na zmíněném stroji Morane-Saulnier L, v prosinci 1915 přešel na Nieuport 11 Bébé a od března 1916 operoval na Nieuportu 17. V létě se přeškolil – jako jeden z prvních letců – na stíhačku SPAD S.VII, na níž opravdu exceloval. V květnu 1917 se mu podařilo sestřelit sedm nepřátel a v červenci už dosáhl – jako první francouzský letec – magické hranice 50 vítězství.

SPAD S.VII na letišti ve francouzském Vadelaincourt (foto: Wikimedia Commons, Archives municipales de Toulouse, CC0)

Mediální hvězda

Stal se rovněž miláčkem domácího tisku, který jej velmi oslavoval a učinil z něj národního hrdinu. Tento plachý mladík, který se pozornosti médií spíše vyhýbal, se nevrátil z bojového letu 11. září 1917. Udává se, že se opět „utrhl“ ke stíhání protivníka, zřejmě německého průzkumného letounu, a ve vzdušném souboji dostal fatální zásah. Ani vrak letounu, ani letcovy ostatky či osobní věci se nikdy nenašly.

TIP: Bezhlučná smrt: Německé vzducholodě nad Londýnem 

Dodnes se neví, zda zemřel ve vzduchu, při dopadu na zem nebo zda k jeho zabití došlo až poté. Jeho úmrtí představovalo pro Francouze ohromný šok a žákům ve školách se jeho ztráta vysvětlovala tím, že „vylétl tak vysoko, že se již nemohl vrátit“. Připisuje se mu také vlastenecký výrok „Pokud jste neodevzdali vše, neodevzdali jste nic“.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907