Nejlepší zbraní proti alergii na arašídy by se mohla stát náplast s mikrojehličkami

10.03.2022 - Stanislav Mihulka

Lidem, kteří trpí alergií na arašídy, se dost možná blýská na lepší časy. Nová léčebná metoda, vyvinutá americkými odborníky, vypadá v předklinických testech velmi slibně...


Reklama

Ořechy a arašídy obsahují látky, které mají alergenní potenciál a někdy mohou vyvolat velmi závažnou alergickou reakci. V celosvětovém měřítku jsou nejnebezpečnějším potravinovým alergenem vůbec burské oříšky. Jsou navíc velmi odolné vůči trávicím procesům a citlivé pacienty alergizují přímo přes sliznici trávicího traktu. Pro pacienty trpící alergií na arašídy to podle stupně závažnosti alergie znamená omezit jejich konzumaci, případně je zcela vyloučit ze stravy.

Relativně novou metodou léčby je pak postupné vytváření rezistence vůči alergenům, například podáváním stále větších dávek proteinu z arašídů. I tento postup ale přináší řadu úskalí – pacient musí striktně dodržovat rozpis pro užívání alergenu a stále mu hrozí alergické reakce.

Náplasti a bezbolestné jehličky

Další možností je epikutánní imunoterapie (EPIT), která zahrnuje náplasti, z nichž se průběžně uvolňuje alergen a proniká skrz kůži pacienta do krve. Problém je v tom, že účinnost této metody je u různých lidí odlišná, což může souviset například s různou propustností jejich kůže pro proteiny.

Odborníci americké Univerzity v Michiganu a společnosti Moonlight Therapeutics se rozhodli proti alergii na arašídy použít technologii náplastí s mikrojehličkami. Tyto náplasti mají na povrchu uspořádané mikrojehličky, které obsahují aktivní látku. Když tyto mikrojehličky proniknou kůží, což je bezbolestný proces, uvolní obsažené látky do tkáně, odkud se následně dostávají do krve.

TIP: Alergie mýtů zbavené: 5 nejčastějších omylů a pověr spojených s alergiemi

Výzkum na zvířatech potvrdil, že náplasti s mikrojehličkami velmi dobře rozvíjejí rezistenci vůči arašídovým alergenům. „Preklinické testy na zvířecích modelech potvrdily potenciál kožních náplastí s mikrojehličkami při imunoterapii potravinových alergií,“ uvedla vedoucí výzkumného týmu Jessica O’Konek. Zdá se tedy, že lidem trpícím toto formou alergie se blýská na lepší časy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907