Nejstarší a nejhlubší: Podmanivá krása legendárního jezera Bajkal

19.01.2017 - Martin Reichman

Legendární ruské jezero Bajkal není jen nejhlubším jezerem na Zemi, jeho podvodní svět představuje i výlet mimo čas a prostor. Odvážný příměr potvrzuje řada geologů, kteří označují Bajkal za místo, kde se protíná historie Severoamerické, Africké a Euroasijské tektonické desky, z časů jejich oddělení před miliony let.

Za začátek vytváření bajkalské propadliny a jejího zaplňování vodou považuje většina vědců konec paleocénu a raný neocén, celkový věk jezera je tak odhadován na 25 milionů let. Takhle krásu jezera všech jezer zachytil letos v březnu ruský fotograf Anton Petrus

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Anton PetrusDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907