Nejstarší písemný záznam o výskytu polární záře je starý téměř 3 000 let

18.04.2022 - Stanislav Mihulka

Lingvisté, zabývající se historickými texty, objevili zřejmě nejstarší písemný záznam o výskytu polární záře. Pochází z časů bezmála tisíce let před Kristem.


Reklama

Polární záře rozsvícené sluneční bouřemi se na naší planetě objevují od nepaměti a nepochybně neunikly pozornosti našich předků. Kanadský badatel Marinus Anthony van der Sluijs s japonským kolegou Hisashim Hayakawou nedávno objevili zřejmě nejstarší známou zmínku o polární záři v historických pramenech.

Badatelé analyzovali takzvané Bambusové anály, které představují kroniku starověké Číny. Jde o texty zapsané na bambusové destičky, které vznikly někdy před rokem 296 před naším letopočtem. Zahrnují události od nejstarších legendárních dob čínské historie, mezi nimiž se občas objevují i neobvyklé nebeské jevy. Tyto texty jsou známé již dlouho, stále v nich ale lze nalézt leccos zajímavého.

Nejstarší pozorování polární záře

Van der Sluijs s Hayakawou v nich nedávno našli zmínku o „pětibarevném světle“, které se objevilo na severní obloze, na konci období vlády krále Čao z dynastie Čou, který zřejmě vládl mezi lety 977/975 až 957 před naším letopočtem, kdy padl v bitvě katastrofální války s královstvím Čchu. Takové polární záře vznikají v důsledku mohutných geomagnetických bouří.

TIP: Vědci rekonstruují historii kosmických jevů ze starobylých textů

Pokud mají Van der Sluijs a Hayakawa pravdu, jde o nejstarší historicky doložený výskyt polární záře. Doposud byly nejstaršími zprávami o jevech podobných polárním zářím záznamy objevené na klínopisných tabulkách asyrských astronomů, pocházejících z let 679 až 655 před naším letopočtem.

Bambusové anály mají pohnutou historii, během které byly opakovaně ztráceny, objevovány, přepisovány a pozměňovány. Ve variantě, která vznikla v 16. století se namísto „pětibarevného světla“ objevila „kometa“, což zásadně změnilo vyznění textu. Proto tak trvalo tak dlouho, než vědci zmínku o možné polární záři vystopovali.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907