Nejstarší zkamenělina útoku hlavonožce je stará téměř 200 milionů let

08.05.2020 - Stanislav Mihulka

Paleontologové objevili záznam nejstaršího známého útoku hlavonožce. Podle vědců se drama odehrálo bezmála před 200 miliony let

<p>Zkamenělina <em>Clarkeiteuthis montefiorei</em> (nahoře), detail fosilie nešťastné ryby <em>Dorsetichthys bechei</em> (dole).</p>

Zkamenělina Clarkeiteuthis montefiorei (nahoře), detail fosilie nešťastné ryby Dorsetichthys bechei (dole).


Reklama

Před necelými 200 miliony let se odehrávala dramatická scéna. Dravý hlavonožec ze skupiny belemnitů právě ulovil malou rybu. V tu chvíli ale náhlá událost ukončila jejich život a lovecká scéna z období jury se navždy uchovala v podobě fosilie. V 19. století ji nalezli na pobřeží jižní Anglie, které je známé jako Jurassic Coast a figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.

Britští a američtí paleontologové nedávno prostudovali tuto fosilii, která je uložená ve sbírkách British Geological Survey v Nottinghamu. Hlavonožce, který útočil na rybu, určili jako belemnita Clarkeiteuthis montefiorei. Belemniti představovali běžné hlavonožce v oceánu, prakticky po celé období druhohor, na jejichž konci vymřeli společně s neptačími dinosaury. Byli velmi podobní dnešním olihním a sépiím, i když jim nebyli blízce příbuzní. V chapadlech belemnita vězí ryba druhu Dorsetichthys bechei, které hlavonožec již téměř rozdrtil lebku.

TIP: V bavorském Solnhofenu objevili zkamenělý lovecký neúspěch z období jury

Tento nález je nejstarším známým dokladem loveckého útoku hlavonožce, jaký jsme kdy viděli. Vedoucí výzkumu Malcolm Hart z britské University of Plymouth připomíná, že podobné nálezy, kdy dravec již ulovil a prakticky usmrtil svou kořist, aby vzápětí sám zahynul a postupně se změnil ve zkamenělinu, jsou ve fosilním záznamu zcela výjimečné. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Malcolm Hart / Proceedings of the Geologists' Association

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907