Nejšťastnější zemí světa je dlouhodobě Dánsko: Proč právě tato severská země?

27.09.2016 - Martin Reichman

Dánsko patří dlouhodobě mezi nejšťastnější země světa. Našli Dánové recept na univerzální štěstí, nebo jen baští příliš mnoho antidepresiv?

Recept na štěstí -<p>Dánsko patří dlouhodobě k nepříjemnějším místům k životu a Dánové k nejšťastnějším obyvatelům planety. Proč se domovem štěstí stala právě tato severská země?</p>
Recept na štěstí -

Dánsko patří dlouhodobě k nepříjemnějším místům k životu a Dánové k nejšťastnějším obyvatelům planety. Proč se domovem štěstí stala právě tato severská země?


Reklama

V žebříčku nejšťastnějších zemí světa - World Happiness Report 2016 se na prvním místě umístilo Dánsko. Není to zase takové překvapení - severská země okupuje přední příčky „žebříčku štěstí“ dlouhodobě - na prvním místě se umístila v roce 2013 a v roce 2015 byla třetí. Odpovědi na otázku „Proč právě Dánsko,“ se pokusil najít Meik Wiking ve své knize The Little Book z Hygge.

Recept na dánskou pohodu

Nejspolehlivějším ukazatelem štěstí jsou podle Wikinga sociální vazby. Dánové si podle něj umí zorganizovat život. Vědí, že život není jen práce a umí si najít čas na své blízké. O víkendech Dánové zpravidla nepracují a věnují se svým koníčkům a rodinám.

Důležitou roli hraje podle Wikinga i strava – přestože z pohledu Čechů je strava Dánů relativně zdravá, rozhodně prý nepodléhají diktátu zdravého životního stylu. Rádi si dopřejí hrnek kávy nebo horké čokolády a nezříkají se ani sladkostí. Průměrný Dán také ročně zkonzumuje okolo tří kilogramů slaniny.

Útulnost a čistota dánské architektury je pojem, který známe i v Česku. Jednoduché linie dánských domků si našly cestu i na rýsovací prkna domácích architektů. Zvenčí se může zdát, že jsou Dánové posedlí designem, ve skutečnosti je prý jejich hlavním krédem útulnost.

Zatímco v USA, Británii a konec konců i v Česku představují Vánoce nákupní šílenství, Dánové si umí svátky klidu a míru skutečně užít. Dánské Vánoce dokonale vystihuje slovíčko „julehygge“, což lze přeložit jako „vánoční pohoda“. Pohodu, a to nejen tu vánoční, skvěle navodí intimní osvětlení – nejlépe pak mihotavé světlo svíček. Třetina Dánů prý svíčky zapaluje každý den.

Důležitou roli v životě Dánů hraje jejich model sociálního státu – na jedné straně platí vysoké daně, na oplátku jim stát poskytuje štědré sociální dávky, vysoké důchody a kvalitní zdravotnické služby.

Pokud je Dánsko označováno za nejšťastnější zemi světa, pak o jeho metropoli platí, že je nejšťastnějším městem světa. Štěstí ale v tomto případě není rozhodně levnou záležitostí – Kodaň je podle Economist Intelligence Unit (EIU) zároveň 8. nejdražším městem na světě.

Modrou, nebo červenou tabletku

Wikingův recept na dánské štěstí vypadá na první pohled jednoduše – bohatá země, jejíž obyvatelé si umí užívat pohodu, ctí rodinu a své tradice. Na druhou stranu je Dánsko podle OECD druhou zemí Evropy v množství spotřebovaných antidepresiv. Podle Wikinga jde ale jen o doklad toho, že se dánská společnost nebojí léčit neduhy své duše.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907