Nejšťastnější zemí světa je dlouhodobě Dánsko: Proč právě tato severská země?

27.09.2016 - Martin Reichman

Dánsko patří dlouhodobě mezi nejšťastnější země světa. Našli Dánové recept na univerzální štěstí, nebo jen baští příliš mnoho antidepresiv?

Recept na štěstí -<p>Dánsko patří dlouhodobě k nepříjemnějším místům k životu a Dánové k nejšťastnějším obyvatelům planety. Proč se domovem štěstí stala právě tato severská země?</p>
Recept na štěstí -

Dánsko patří dlouhodobě k nepříjemnějším místům k životu a Dánové k nejšťastnějším obyvatelům planety. Proč se domovem štěstí stala právě tato severská země?


Reklama

V žebříčku nejšťastnějších zemí světa - World Happiness Report 2016 se na prvním místě umístilo Dánsko. Není to zase takové překvapení - severská země okupuje přední příčky „žebříčku štěstí“ dlouhodobě - na prvním místě se umístila v roce 2013 a v roce 2015 byla třetí. Odpovědi na otázku „Proč právě Dánsko,“ se pokusil najít Meik Wiking ve své knize The Little Book z Hygge.

Recept na dánskou pohodu

Nejspolehlivějším ukazatelem štěstí jsou podle Wikinga sociální vazby. Dánové si podle něj umí zorganizovat život. Vědí, že život není jen práce a umí si najít čas na své blízké. O víkendech Dánové zpravidla nepracují a věnují se svým koníčkům a rodinám.

Důležitou roli hraje podle Wikinga i strava – přestože z pohledu Čechů je strava Dánů relativně zdravá, rozhodně prý nepodléhají diktátu zdravého životního stylu. Rádi si dopřejí hrnek kávy nebo horké čokolády a nezříkají se ani sladkostí. Průměrný Dán také ročně zkonzumuje okolo tří kilogramů slaniny.

Útulnost a čistota dánské architektury je pojem, který známe i v Česku. Jednoduché linie dánských domků si našly cestu i na rýsovací prkna domácích architektů. Zvenčí se může zdát, že jsou Dánové posedlí designem, ve skutečnosti je prý jejich hlavním krédem útulnost.

Zatímco v USA, Británii a konec konců i v Česku představují Vánoce nákupní šílenství, Dánové si umí svátky klidu a míru skutečně užít. Dánské Vánoce dokonale vystihuje slovíčko „julehygge“, což lze přeložit jako „vánoční pohoda“. Pohodu, a to nejen tu vánoční, skvěle navodí intimní osvětlení – nejlépe pak mihotavé světlo svíček. Třetina Dánů prý svíčky zapaluje každý den.

Důležitou roli v životě Dánů hraje jejich model sociálního státu – na jedné straně platí vysoké daně, na oplátku jim stát poskytuje štědré sociální dávky, vysoké důchody a kvalitní zdravotnické služby.

Pokud je Dánsko označováno za nejšťastnější zemi světa, pak o jeho metropoli platí, že je nejšťastnějším městem světa. Štěstí ale v tomto případě není rozhodně levnou záležitostí – Kodaň je podle Economist Intelligence Unit (EIU) zároveň 8. nejdražším městem na světě.

Modrou, nebo červenou tabletku

Wikingův recept na dánské štěstí vypadá na první pohled jednoduše – bohatá země, jejíž obyvatelé si umí užívat pohodu, ctí rodinu a své tradice. Na druhou stranu je Dánsko podle OECD druhou zemí Evropy v množství spotřebovaných antidepresiv. Podle Wikinga jde ale jen o doklad toho, že se dánská společnost nebojí léčit neduhy své duše.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907