Největší dopravní letadlo světa Airbus A380 absolvovalo let se zeleným palivem

04.04.2022 - Stanislav Mihulka

Společnost Airbus prověřila svůj největší stroj při letu s palivem SAF, které je vyrobené z použitého stolního oleje a odpadních tuků

<p>Testovací letoun Airbus ZEROe Demonstrator.</p>

Testovací letoun Airbus ZEROe Demonstrator.


Reklama

Dnešní letecký průmysl čelí výzvám snižování zátěže na životní prostředí, především pokud jde o emise uhlíku. Společnost Airbus na tom pracuje a testuje svá letadla se stoprocentně „zeleným“ leteckým palivem. Nedávno uskutečnili první let tohoto typu s největší dopravním letadlem světa, Airbusem A380.

Šlo o letoun Airbus ZEROe Demonstrator, což je A380, upravený pro testování nových technologií během letu. Airbus například plánuje, že tento stroj v dohledné době využije k testům vodíkových motorů. Pro uvedené testy byl letoun natankován 27 tunami paliva Sustainable Aviation Fuel (SAF), které je vyrobeno převážně z použitého stolního oleje a odpadních tuků.

A380 s biopalivem

S tímto palivem letoun absolvoval dva testovací lety. První z nich se uskutečnil 28. března 2022, kdy A380 odstartoval z letiště Blagnac v Toulouse a po třech hodinách na něm zase přistál. Následující den A380 přeletěla na letiště v Nice. Společnost Airbus hodlá do konce desetiletí získat certifikáty pro lety se stoprocentním palivem SAF.

TIP: Materiál inspirovaný žraločí kůží má snížit spotřebu leteckého paliva

Před letem otestovaly „zelené“ palivo SAF v minulém roce i Airbusy A350 a A319neo. Použití biopaliva SAF pro největší dopravní letadlo světa představuje významný krok v testování této technologie. Společnost Airbus rovněž usiluje o to, aby v roce 2035 dostala na trh první letoun s nulovými emisemi uhlíku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907