Největší letadlo na světě vyjelo z hangáru: Bude vynášet kosmické rakety

06.06.2017 - Redakce Tajemství vesmíru

Americká společnost Stratolaunch Systems začíná v Kalifornii s pozemními zkouškami svého nosiče raket. Letoun bude vypouštět kosmické rakety z výšky zhruba dvanácti kilometrů

Stratolaunch -<p>Stratolaunch navrhl vesmírný osmašedesátiletý konstruktér Burt Rutan, který již pro miliardáře Richarda Bransona navrhl SpaceShipOne.</p>
Stratolaunch -

Stratolaunch navrhl vesmírný osmašedesátiletý konstruktér Burt Rutan, který již pro miliardáře Richarda Bransona navrhl SpaceShipOne.


Reklama

S rozpětím křídel 117 metrů je Stratolaunch největším letadlem na světě. V první sérii testů se zkouší tankování, následovat budou další zkoušky včetně pojezdových, poté společnost přikročí ke zkušebním letům. První start s vypuštěním rakety je naplánován na rok 2019.

Stratosférický obr

Gigantický letoun se dvěma trupy je vybaven šesti motory, které používá Boeing 747 zvaný Jumbo Jet. K přistání a vzletu nosič raket potřebuje skoro čtyřkilometrovou dráhu.

TIP: Virgin Galactic je zpět: Nový raketoplán SpaceShipTwo zvládl samostatný let

Předpokládá se, že letoun bude vypouštět rakety Pegasus, za nimiž stojí společnost Orbital ATK. Zmíněná raketa je navržena, aby mohla startovat z podvěsu speciálních letounů a v prvotní fázi letu se chová jako raketový letoun.

Hlavní výhodou odpalování raket ze spodní části stratosféry je vyhnutí se hustým vrstvám atmosféry, kde konvenční rakety spotřebují velkou část pohonných hmot a jsou vystaveny velkým aerodynamickým silám a tlakům. Důležitou roli hraje v případě konvenčně odpalovaných raket počasí. Tento problém je téměř zcela eliminován vysokou výškou a raketa Pegasus je tak téměř nezávislá na povětrnostních podmínkách. Důležitým faktorem je také nižší finanční náročnost. Provoz letounu je v porovnání s výstavbou a údržbou pozemních základen minimální. Vysoká mobilita letounu také dovoluje častější startovací okna a umožňuje přesnější navedení na orbitu a tím i vyšší účinnost.

Reklama

  • Zdroj textu:

    stratolaunch.com, Wikipedia, ČTK

  • Zdroj fotografií: Stratolaunch Systems Corp.

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907