Největší a nejrychlejší epidemie spalniček za poslední léta si vyžádala již 5 tisíc obětí

25.11.2019 - Stanislav Mihulka

Jen letos si v Konžské demokratické republice vyžádal smrtící virus téměř 5 tisíc obětí. Zabijákem ale tentokrát není virus eboly, nýbrž epidemie spalniček

<p>Ačkoli spalničky mají mnohem nižší úmrtnost než ebola (přibližně 2% ve srovnání s přibližně 60%), zahubila letos epidemie spalniček v Kongu více lidí než tento obávaný virus.</p>

Ačkoli spalničky mají mnohem nižší úmrtnost než ebola (přibližně 2% ve srovnání s přibližně 60%), zahubila letos epidemie spalniček v Kongu více lidí než tento obávaný virus.


Reklama

V letošním roce stíhá svět jedna epidemie spalniček druhou. O té největší z nich jsme ale téměř nic neslyšeli – za minimálního zájmu západních médií řádí spalničky v africké Konžské demokratické republice, kde podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO zaznamenali přes 233 tisíc případů. Tato epidemie si bohužel vyžádala již 4 723 obětí. Tři čtvrtiny nakažených a devět desetin mrtvých jsou děti do 5 let.

V Kongu mají zdravotníci skutečně plné ruce práce - v zemi zuří epidemie eboly, která si letos vyžádala 2 193 mrtvých. Pokud jde o spalničky, počet nakažených v této zemi letos již více než trojnásobně přesáhl počet případů z loňského roku. Tak jako v jiných zemích, i v Kongu představuje hlavní příčinu nástupu spalniček propad očkování proti této chorobě.

TIP: Spalničkový skluz: V letech 2010-2017 nebylo očkováno 169 milionů dětí

Podle statistik bylo v letech 2018 až 2019 v Kongu očkováno proti spalničkám jen 57 procent dětí. To je pro kolektivní imunitu naprosto nedostatečné a následky se rychle dostavily. Počet případů spalniček rychle roste a děti začaly umírat. Kromě bídné infrastruktury a nedostatečné lékařské péče jsou v Kongu hlavní příčinou očkovací pohromy místní válečné konflikty. Během bojů se těžko očkuje a z ohrožených oblasti prchají stovky tisíc lidí, což situaci s očkováním velmi komplikuje.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Julien Harneis / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Elon a Grimes se poprvé společně objevili na Met Gala v newyorském Metropolitním muzeu v roce 2018.

Zajímavosti

Korálové útesy kolem ostrovů, které nejsou zamořeny krysami, jsou až o 50 % bohatší na život

Příroda

Postup stavebních prací - takhle vypadal Guédelon v roce 2017.

Historie

Odhozené odpadky mohou být podle strážců parku obzvlášť nebezpečné pro zvířata, která se je mohou pokusit sežrat. 

Revue

Systém SPLICE zařídí bezpečnější přistání na komplikovaných místech povrchu Měsíce, Marsu nebo dalších těles.

Vesmír

Nahradí krevní testy snímkování hlavy na CT?

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907