Největší a nejrychlejší epidemie spalniček za poslední léta si vyžádala již 5 tisíc obětí

25.11.2019 - Stanislav Mihulka

Jen letos si v Konžské demokratické republice vyžádal smrtící virus téměř 5 tisíc obětí. Zabijákem ale tentokrát není virus eboly, nýbrž epidemie spalniček

<p>Ačkoli spalničky mají mnohem nižší úmrtnost než ebola (přibližně 2% ve srovnání s přibližně 60%), zahubila letos epidemie spalniček v Kongu více lidí než tento obávaný virus.</p>

Ačkoli spalničky mají mnohem nižší úmrtnost než ebola (přibližně 2% ve srovnání s přibližně 60%), zahubila letos epidemie spalniček v Kongu více lidí než tento obávaný virus.


Reklama

V letošním roce stíhá svět jedna epidemie spalniček druhou. O té největší z nich jsme ale téměř nic neslyšeli – za minimálního zájmu západních médií řádí spalničky v africké Konžské demokratické republice, kde podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO zaznamenali přes 233 tisíc případů. Tato epidemie si bohužel vyžádala již 4 723 obětí. Tři čtvrtiny nakažených a devět desetin mrtvých jsou děti do 5 let.

V Kongu mají zdravotníci skutečně plné ruce práce - v zemi zuří epidemie eboly, která si letos vyžádala 2 193 mrtvých. Pokud jde o spalničky, počet nakažených v této zemi letos již více než trojnásobně přesáhl počet případů z loňského roku. Tak jako v jiných zemích, i v Kongu představuje hlavní příčinu nástupu spalniček propad očkování proti této chorobě.

TIP: Spalničkový skluz: V letech 2010-2017 nebylo očkováno 169 milionů dětí

Podle statistik bylo v letech 2018 až 2019 v Kongu očkováno proti spalničkám jen 57 procent dětí. To je pro kolektivní imunitu naprosto nedostatečné a následky se rychle dostavily. Počet případů spalniček rychle roste a děti začaly umírat. Kromě bídné infrastruktury a nedostatečné lékařské péče jsou v Kongu hlavní příčinou očkovací pohromy místní válečné konflikty. Během bojů se těžko očkuje a z ohrožených oblasti prchají stovky tisíc lidí, což situaci s očkováním velmi komplikuje.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Julien Harneis / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907