Rodinná pouta: Největší rodina žijící pod jednou střechou čítá 199 lidí

Ve vesnici Baktawng v severovýchodním indickém státě Mizoram žije nejpočetnější známá rodina na světě. Celkem zde žije pod jednou střechou 199 lidí.

17.11.2023 - Martin ReichmanHlavou největší známé rodiny na světě byl až donedávna Ziona Čaná. V roce 2021, kdy ve věku 76 let zemřel, měl 38 manželek, 89 dětí a 36 vnoučat. Jeho rodina ale i nadále žije pod jednou střechou v impozantním obytném komplexu, který tento muž vybudoval v kopcích indického Baktawngu.

Pu Ziona stál v čele milenaristické křesťanské sekty známé jako Chhuan Thar Kohhran (Církev nové generace) a mnozí ho považovali za „proroka“ a „vyvoleného“. Prakticky se proto nesetkával s odporem členů své komunity ani vlastní rodiny, když si bral stále nové a nové manželky. Provdat dceru za tak váženého muže byla pro místní rodiny pocta.

Členové sekty, která čítá odhadem okolo 2 600 přívrženců, podporují polygamii a věří v postapokalyptický „zlatý věk“, v němž budou ušetřeni božího hněvu a vyslouží si i zvláštní výsady. Všichni stoupenci kultu, který založil v roce 1942 děd Ziona Čaná, žijí nedaleko domu bývalého vůdce sekty.

Rodinná pouta

Udržet pohromadě tak velkou rodinu a uživit ji, není pochopitelně snadný úkol. Dostatek jídla a trochu peněz na nákup potřebného vybavení jim zajišťuje drobná zemědělská činnost a práce v pětici vepřínech, které rodina provozuje. Kromě toho rodina vlastní i čtyři truhlářské dílny a dílnu na zpracování hliníku.

Celá rodina se dvakrát denně schází k jídlu ve velkém sále svého domu, kde to vypadá spíš jako v rušné závodní jídelně než v domácnosti. K přípravě dvou jídel spotřebují každý den okolo 80 kilogramů rýže! Členové se dělí o všechno, od každodenních pracovních povinností až po jídlo a finance, a přestože všichni chtějí pokračovat v odkazu Pu Ziony, situace se pozvolna mění. 

Ani velkolepá čtyřpatrová stavba není schopná pojmout nekonečné množství nových členů domácnosti a rodina se proto rozhodla postavit si ve vesnici další dům. Neobvyklé rodinné uspořádání každopádně funguje i jako turistické lákadlo a do jinak odlehlé vesnice přijíždí úctyhodné množství lidí.


Další články v sekci