V Číně vzniká obří továrna na komáry: Týdně vyprodukuje 20 milionů jedinců

25.03.2016 - Stanislav Mihulka

Čínská továrna produkuje miliony nakažených komárů. Cílem je snížit komáří populaci a omezit tak šíření nebezpečných onemocnění


Reklama

Asi jen málokdo by si přál, aby bylo na světě víc komárů. Přesto v čínském Kantonu vznikla továrna na komáry, která vypustí 20 milionů komárů týdně. Cílem umělé produkce komárů je snaha o omezení jejich počtů - komáři z čínské továrny jsou záměrně nakaženi bakteriemi wolbachiemi. Když se nakažený komár zkříží se samičkou v přírodě, jejich potomstvo bude neplodné.

Komáři z továrny by měli být vypouštěni v půlmilionových rojích v místech, kde nemoci přenášené komáry představují největší riziko. Vědci věří že omezení počtu komárů dramaticky sníží rizika nebezpečných onemocnění, jako je malárie, horečka dengue, žlutá zimnice nebo v poslední době velmi populární horečka zika.

Pokud jde o komáří štípnutí, krev sají výhradně samičky komárů. Z mnoha milionů komárů namnožených v čínské továrně a vypuštěných do volné přírody by tedy člověka neměl štípnou ani jeden jediný - továrna totiž produkuje výhradně samce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Quartz

  • Zdroj fotografií: Michigan State University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír

Povětrnostním podmínkám Altiplana odolá jen málo vytrvalců. Patří mezi ně třeba tráva stipa ichu. (foto: Jan Miklín)

Zajímavosti

Sovětští partyzáni pronikali do německého týlu a přepadali skladiště a dopravní uzly.

Válka

Objevený zlatý poklad obsahuje řadu propracovaných artefaktů.

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907