V Číně vzniká obří továrna na komáry: Týdně vyprodukuje 20 milionů jedinců

25.03.2016 - Stanislav Mihulka

Čínská továrna produkuje miliony nakažených komárů. Cílem je snížit komáří populaci a omezit tak šíření nebezpečných onemocnění


Reklama

Asi jen málokdo by si přál, aby bylo na světě víc komárů. Přesto v čínském Kantonu vznikla továrna na komáry, která vypustí 20 milionů komárů týdně. Cílem umělé produkce komárů je snaha o omezení jejich počtů - komáři z čínské továrny jsou záměrně nakaženi bakteriemi wolbachiemi. Když se nakažený komár zkříží se samičkou v přírodě, jejich potomstvo bude neplodné.

Komáři z továrny by měli být vypouštěni v půlmilionových rojích v místech, kde nemoci přenášené komáry představují největší riziko. Vědci věří že omezení počtu komárů dramaticky sníží rizika nebezpečných onemocnění, jako je malárie, horečka dengue, žlutá zimnice nebo v poslední době velmi populární horečka zika.

Pokud jde o komáří štípnutí, krev sají výhradně samičky komárů. Z mnoha milionů komárů namnožených v čínské továrně a vypuštěných do volné přírody by tedy člověka neměl štípnou ani jeden jediný - továrna totiž produkuje výhradně samce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Quartz

  • Zdroj fotografií: Michigan State University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907