Nejznámější londýnská adresa za časů Sherlocka Holmese vůbec neexistovala

08.09.2021 - Aleš Kolodrubec

Ke světu Sherlocka Holmese neodmyslitelně patří mlhavé ulice viktoriánského Londýna a jedna z nejslavnějších adres na světě: Baker Street 221B. Ve skutečnosti na ní ale slovutný detektiv bydlet nemohl. Za jeho časů totiž neexistovala...

<p>V letech 1932 až 2002 obývala blok domů s čísly 219 až 229, tedy včetně čísla 221B, finanční společnost Abbey National. Turisty oblíbené Muzeum Sherlocka Holmese sídlí až téměř na severním konci ulice v blízkosti Regent’s Parku v domě s číslem 239.</p>

V letech 1932 až 2002 obývala blok domů s čísly 219 až 229, tedy včetně čísla 221B, finanční společnost Abbey National. Turisty oblíbené Muzeum Sherlocka Holmese sídlí až téměř na severním konci ulice v blízkosti Regent’s Parku v domě s číslem 239.


Reklama

Sherlock Holmes se usadil v Londýně již roku 1877. Tehdy bydlel v Montague St. u Britského muzea. Později se spolu s doktorem Watsonem přestěhoval na Baker Street 221B, kde žil až do ochodu na penzi.

Případ chybějícího 221B

Zmínek o zajímavých londýnských místech nalezneme řadu hned v úvodní holmesiádě Studie v šarlatové (1887), která se odehrává roku 1881. Její děj popisuje události následující po návratu doktora Watsona z Afghánistánu. Zpočátku bydlel v Londýně v hotelu na Strandu, jeho finanční stav se však horšil, a proto začal uvažovat o tom, že opustí hotel a najde si skromnější a lacinější bydlení. U barového pultu oblíbené restaurace Criterion na Piccadilly Circus potkal bývalého kolegu Stamforda. Ten ho po společném obědě v restauraci Holborn zavedl do chemické laboratoře Nemocnice svatého Bartoloměje, kde jej seznámil se Sherlockem Holmesem. Detektiv věděl o vhodném ubytování a právě hledal společníka na sdílení nájemného. Slovo dalo slovo a oba dva se druhý den vydali na Baker Street 221B, aby si byt prohlédli. Líbil se jim, a tak se do něj nastěhovali. Začalo tak jejich mnohaleté přátelství a „vznikla“ snad nejznámější adresa na světě.

Vznikla, protože ve skutečnosti neexistovala. Na chybějící číslo 221B upozornil například již Karel Čapek ve svých Anglických listech z roku 1924: „Ovšem, že jsem se byl podívat na Baker Street, a vrátil jsem se strašlivě zklamán. Není tam ani stopy po Sherlocku Holmesovi; je to bezpříkladně počestná obchodní ulice (…).“

TIP: Zrození krále detektivů: Jak a kde vznikl legendární Sherlock Holmes?

V době Holmesova působení na uvedené adrese byla totiž Baker Street podstatně kratší, než je dnes. Začínala na náměstí Portman Square a končila na křižovatce s Crawford Street a Paddington Street. Dále na sever se ulice nazývala York Place a od Marylebone Road pak Upper Baker Street. Od roku 1921 byla York Place přičleněna k Baker Street, ale teprve od roku 1930 připojením Upper Baker Street má ulice dnešní podobu a vede od Portman Square až k Regent’s Parku. A tehdy poprvé se v ulici objevilo proslulé číslo 221!

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907