Nejznámější londýnská adresa za časů Sherlocka Holmese vůbec neexistovala

08.09.2021 - Aleš Kolodrubec

Ke světu Sherlocka Holmese neodmyslitelně patří mlhavé ulice viktoriánského Londýna a jedna z nejslavnějších adres na světě: Baker Street 221B. Ve skutečnosti na ní ale slovutný detektiv bydlet nemohl. Za jeho časů totiž neexistovala...

<p>V letech 1932 až 2002 obývala blok domů s čísly 219 až 229, tedy včetně čísla 221B, finanční společnost Abbey National. Turisty oblíbené Muzeum Sherlocka Holmese sídlí až téměř na severním konci ulice v blízkosti Regent’s Parku v domě s číslem 239.</p>

V letech 1932 až 2002 obývala blok domů s čísly 219 až 229, tedy včetně čísla 221B, finanční společnost Abbey National. Turisty oblíbené Muzeum Sherlocka Holmese sídlí až téměř na severním konci ulice v blízkosti Regent’s Parku v domě s číslem 239.


Reklama

Sherlock Holmes se usadil v Londýně již roku 1877. Tehdy bydlel v Montague St. u Britského muzea. Později se spolu s doktorem Watsonem přestěhoval na Baker Street 221B, kde žil až do ochodu na penzi.

Případ chybějícího 221B

Zmínek o zajímavých londýnských místech nalezneme řadu hned v úvodní holmesiádě Studie v šarlatové (1887), která se odehrává roku 1881. Její děj popisuje události následující po návratu doktora Watsona z Afghánistánu. Zpočátku bydlel v Londýně v hotelu na Strandu, jeho finanční stav se však horšil, a proto začal uvažovat o tom, že opustí hotel a najde si skromnější a lacinější bydlení. U barového pultu oblíbené restaurace Criterion na Piccadilly Circus potkal bývalého kolegu Stamforda. Ten ho po společném obědě v restauraci Holborn zavedl do chemické laboratoře Nemocnice svatého Bartoloměje, kde jej seznámil se Sherlockem Holmesem. Detektiv věděl o vhodném ubytování a právě hledal společníka na sdílení nájemného. Slovo dalo slovo a oba dva se druhý den vydali na Baker Street 221B, aby si byt prohlédli. Líbil se jim, a tak se do něj nastěhovali. Začalo tak jejich mnohaleté přátelství a „vznikla“ snad nejznámější adresa na světě.

Vznikla, protože ve skutečnosti neexistovala. Na chybějící číslo 221B upozornil například již Karel Čapek ve svých Anglických listech z roku 1924: „Ovšem, že jsem se byl podívat na Baker Street, a vrátil jsem se strašlivě zklamán. Není tam ani stopy po Sherlocku Holmesovi; je to bezpříkladně počestná obchodní ulice (…).“

TIP: Zrození krále detektivů: Jak a kde vznikl legendární Sherlock Holmes?

V době Holmesova působení na uvedené adrese byla totiž Baker Street podstatně kratší, než je dnes. Začínala na náměstí Portman Square a končila na křižovatce s Crawford Street a Paddington Street. Dále na sever se ulice nazývala York Place a od Marylebone Road pak Upper Baker Street. Od roku 1921 byla York Place přičleněna k Baker Street, ale teprve od roku 1930 připojením Upper Baker Street má ulice dnešní podobu a vede od Portman Square až k Regent’s Parku. A tehdy poprvé se v ulici objevilo proslulé číslo 221!

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907