Několik goril ze zoo v San Diegu se nakazilo koronavirem SARS-CoV-2

Podle zprávy pracovníků zoo v San Diegu se nejméně dvě gorily nakazily koronavirem SARS-CoV-2. Jde o první známý případ přenosu viru z člověka na lidoopy.

12.01.2021 - Martin ReichmanNákazu koronavirem odhalili pracovníci zoo poté, co několik goril začalo kašlat. Vzhledem k aktuální situaci proto veterináři provedli rozbor zvířecí stolice, který nákazu koronavirem SARS-CoV-2 potvrdil. Nákaza se týká dvou goril, podle veterinářů ale není vyloučeno, že nakažení mohou být i další příslušníci tlupy.

Podle výkonné ředitelky zoo v San Diegu Lisy Petersonové nemají nakažená zvířata kromě zduření a kašle žádné další vážnější potíže. Zvířata jsou umístěna v karanténě a přijímají potravu.

Za nejpravděpodobnější zdroj nákazy je považován přenos od některého asymptomatického zaměstnance, a to i přes dodržování nařízených opatření, zahrnujících nošení ochranných pomůcek při práci se zvířaty. Park je, podobně jako mnoho dalších veřejných zařízení, pro veřejnost uzavřen od 6. prosince 2020.

TIP: Jak vytrhnout gorile stoličku: Unikátní pohled do zákulisí floridské zoo

Vědecké studie již v minulosti potvrdily, že někteří subhumánní primáti jsou náchylní k infekci SARS-CoV-2. Případ ze zoo v San Diegu je ale prvním potvrzeným přenosem na lidoopy a není tak jasné, jak budou zvířata na onemocnění reagovat.

Zoo v San Diegu chová gorily nížinné již od roku 1931, kdy sem byly dovezeny první exempláře z tehdejšího belgického Konga. V současné době žije v zoo šest goril nížinných.


Další články v sekci