Několik goril ze zoo v San Diegu se nakazilo koronavirem SARS-CoV-2

12.01.2021 - Martin Reichman

Podle zprávy pracovníků zoo v San Diegu se nejméně dvě gorily nakazily koronavirem SARS-CoV-2. Jde o první známý případ přenosu viru z člověka na lidoopy.

<p>Gorilí mládě Frank se svou matkou v zoo v San Diegu.</p>

Gorilí mládě Frank se svou matkou v zoo v San Diegu.


Reklama

Nákazu koronavirem odhalili pracovníci zoo poté, co několik goril začalo kašlat. Vzhledem k aktuální situaci proto veterináři provedli rozbor zvířecí stolice, který nákazu koronavirem SARS-CoV-2 potvrdil. Nákaza se týká dvou goril, podle veterinářů ale není vyloučeno, že nakažení mohou být i další příslušníci tlupy.

Podle výkonné ředitelky zoo v San Diegu Lisy Petersonové nemají nakažená zvířata kromě zduření a kašle žádné další vážnější potíže. Zvířata jsou umístěna v karanténě a přijímají potravu.

Za nejpravděpodobnější zdroj nákazy je považován přenos od některého asymptomatického zaměstnance, a to i přes dodržování nařízených opatření, zahrnujících nošení ochranných pomůcek při práci se zvířaty. Park je, podobně jako mnoho dalších veřejných zařízení, pro veřejnost uzavřen od 6. prosince 2020.

TIP: Jak vytrhnout gorile stoličku: Unikátní pohled do zákulisí floridské zoo

Vědecké studie již v minulosti potvrdily, že někteří subhumánní primáti jsou náchylní k infekci SARS-CoV-2. Případ ze zoo v San Diegu je ale prvním potvrzeným přenosem na lidoopy a není tak jasné, jak budou zvířata na onemocnění reagovat.

Zoo v San Diegu chová gorily nížinné již od roku 1931, kdy sem byly dovezeny první exempláře z tehdejšího belgického Konga. V současné době žije v zoo šest goril nížinných.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907