Několik goril ze zoo v San Diegu se nakazilo koronavirem SARS-CoV-2

12.01.2021 - Martin Reichman

Podle zprávy pracovníků zoo v San Diegu se nejméně dvě gorily nakazily koronavirem SARS-CoV-2. Jde o první známý případ přenosu viru z člověka na lidoopy.

<p>Gorilí mládě Frank se svou matkou v zoo v San Diegu.</p>

Gorilí mládě Frank se svou matkou v zoo v San Diegu.


Reklama

Nákazu koronavirem odhalili pracovníci zoo poté, co několik goril začalo kašlat. Vzhledem k aktuální situaci proto veterináři provedli rozbor zvířecí stolice, který nákazu koronavirem SARS-CoV-2 potvrdil. Nákaza se týká dvou goril, podle veterinářů ale není vyloučeno, že nakažení mohou být i další příslušníci tlupy.

Podle výkonné ředitelky zoo v San Diegu Lisy Petersonové nemají nakažená zvířata kromě zduření a kašle žádné další vážnější potíže. Zvířata jsou umístěna v karanténě a přijímají potravu.

Za nejpravděpodobnější zdroj nákazy je považován přenos od některého asymptomatického zaměstnance, a to i přes dodržování nařízených opatření, zahrnujících nošení ochranných pomůcek při práci se zvířaty. Park je, podobně jako mnoho dalších veřejných zařízení, pro veřejnost uzavřen od 6. prosince 2020.

TIP: Jak vytrhnout gorile stoličku: Unikátní pohled do zákulisí floridské zoo

Vědecké studie již v minulosti potvrdily, že někteří subhumánní primáti jsou náchylní k infekci SARS-CoV-2. Případ ze zoo v San Diegu je ale prvním potvrzeným přenosem na lidoopy a není tak jasné, jak budou zvířata na onemocnění reagovat.

Zoo v San Diegu chová gorily nížinné již od roku 1931, kdy sem byly dovezeny první exempláře z tehdejšího belgického Konga. V současné době žije v zoo šest goril nížinných.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Noční můry, spojené s hrůznými pocity, se dostavují zpravidla ve „snové“ fázi REM spánku a po probuzení si je člověk jasně pamatuje.

Zajímavosti

Rozhraní se dvěma soustavami elektrod čte signály mozkových buněk a překládá představy pacienta o psaní do skutečného textu na obrazovce počítače.

Věda

Německé nacistické jednotky vjíždějící 15. března 1939 do Brna, ve kterém žilo v té době přes 50 000 Němců.

Historie
Vesmír
Revue

Každý večer samice pravidelně vylezla s mláďaty téměř ve stejnou dobu. Postupem času jim dávala větší a větší volnost.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907