Německý Miniatur Wunderland: Rekordy opředený velký svět malých rozměrů

08.03.2023 - Vilém Koubek

V srdci německého Hamburku se ukrývá ráj pro milovníky miniatur, tzv. Miniatur Wunderland bratrů Braunových. Pyšní se řadou rekordů a od jeho propracovaných scenérií jen stěží odtrhnete zrak

<h3>Kdo neskáče… </h3><p><strong>HSH Nordbank Arena v Hamburku, Německo</strong></p><p>Někdejší Volksparkstadion vyrostl v Hamburku už roku 1925 a stal se domovem fotbalového týmu Hamburger SV. V letech 1974 a 2006 se na jeho trávníku konaly zápasy mistrovství světa a zažil také finále ligy UEFA. Model v měřítku 1 : 150, s publikem zahrnujícím 12 500 postaviček, vznikal přes dva tisíce hodin.</p>

Kdo neskáče… 

HSH Nordbank Arena v Hamburku, Německo

Někdejší Volksparkstadion vyrostl v Hamburku už roku 1925 a stal se domovem fotbalového týmu Hamburger SV. V letech 1974 a 2006 se na jeho trávníku konaly zápasy mistrovství světa a zažil také finále ligy UEFA. Model v měřítku 1 : 150, s publikem zahrnujícím 12 500 postaviček, vznikal přes dva tisíce hodin.

<h3>V moři slunečnic</h3><p><strong>Pole v Harzu, Německo</strong></p><p>Milenci uprostřed slunečnicového pole představují pouhé dvě figurky z celkových 19 500, které zalidnily model středního Německa. Mimo záběr doplňuje vytříbený cit pro detail kombajn sklízející úrodu.</p>

V moři slunečnic

Pole v Harzu, Německo

Milenci uprostřed slunečnicového pole představují pouhé dvě figurky z celkových 19 500, které zalidnily model středního Německa. Mimo záběr doplňuje vytříbený cit pro detail kombajn sklízející úrodu.

<h3>Pod dohledem </h3><p><strong>Rio de Janeiro, Brazílie</strong></p><p>Miniaturní brazilská metropole se rozkládá na 46 m² a stejně jako ve skutečnosti na ni shlíží socha Krista Spasitele. V zástavbě našlo místo na dvacet tisíc figurek: Některé z nich se účastní slavného karnevalu, jiné se třeba opalují na ikonické pláži Copacabana.</p>

Pod dohledem 

Rio de Janeiro, Brazílie

Miniaturní brazilská metropole se rozkládá na 46 m² a stejně jako ve skutečnosti na ni shlíží socha Krista Spasitele. V zástavbě našlo místo na dvacet tisíc figurek: Některé z nich se účastní slavného karnevalu, jiné se třeba opalují na ikonické pláži Copacabana.

<h3>Za každého počasí</h3><p><strong>Kiruna, Švédsko</strong></p><p>Meteorologická stanice shlíží z vrcholku hory na vlakové nádraží ve švédské Kiruně, kde se provoz nezastaví ani po vydatné sněhové nadílce. Zmenšenina přitom zahrnuje mimo jiné úctyhodné dva kilometry kolejí.</p>

Za každého počasí

Kiruna, Švédsko

Meteorologická stanice shlíží z vrcholku hory na vlakové nádraží ve švédské Kiruně, kde se provoz nezastaví ani po vydatné sněhové nadílce. Zmenšenina přitom zahrnuje mimo jiné úctyhodné dva kilometry kolejí.

<h3>Italský klenot</h3><p><strong>Benátky, Itálie</strong></p><p>Hustou zástavbu malých Benátek protkávají tradiční kanály, jež překlenuje 26 mostů a mezi nimi proplouvá 150 gondol. Ulicemi korzují tři tisíce postaviček a v nočním módu město osvětlují čtyři tisíce LED žárovek.  </p>

Italský klenot

Benátky, Itálie

Hustou zástavbu malých Benátek protkávají tradiční kanály, jež překlenuje 26 mostů a mezi nimi proplouvá 150 gondol. Ulicemi korzují tři tisíce postaviček a v nočním módu město osvětlují čtyři tisíce LED žárovek.  

<h3>Obři v říši divů</h3><p>Miniatur Wunderland patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce v Německu. Rozkládá se na několika patrech a láká třeba na zmenšeniny Říma, Benátek, švédských vrcholků, Rio de Janeira či samotného Hamburku. Na vytváření projektu dvojčat Frederika a Gerrita Braunových (na snímku) se v současnosti podílí přes 250 lidí. </p>

Obři v říši divů

Miniatur Wunderland patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce v Německu. Rozkládá se na několika patrech a láká třeba na zmenšeniny Říma, Benátek, švédských vrcholků, Rio de Janeira či samotného Hamburku. Na vytváření projektu dvojčat Frederika a Gerrita Braunových (na snímku) se v současnosti podílí přes 250 lidí. 

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907