Němečtí zajatci v Moskvě 1944

02.01.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Na 17. červenec 1944 byla pro obyvatele Moskvy připravena velkolepá přehlídka. Měli spatřit na vlastní oči desetitisíce Němců, které během předcházejícího měsíce zajala Rudá armáda v Bělorusku. Před začátkem přehlídky Sověti shromáždili všechny německé zajatce na koňském závodišti. Tento snímek velké masy německých vojáků byl pořízen dva dny před zahájením přehlídky samotné.

Ulicemi Moskvy prošlo celkem 57 000 vojáků Wehrmachtu a v čele celého průvodu kráčelo 19 z 21 generálů, které Rudá armáda během operace Bagration zajala. Moskvané sledovali průvod i z oken, automobilů a jiných vyvýšených míst. Na závěr projely celou trasu průvodu vozy symbolicky smývající špínu po okupantech. Podle některých zdrojů měla řada zajatců průjem, takže byla tato očista nutná.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Commons:RIA Novosti

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907