Němečtí zajatci v Moskvě 1944

02.01.2017 - Redakce Válka Revue


Reklama

Na 17. červenec 1944 byla pro obyvatele Moskvy připravena velkolepá přehlídka. Měli spatřit na vlastní oči desetitisíce Němců, které během předcházejícího měsíce zajala Rudá armáda v Bělorusku. Před začátkem přehlídky Sověti shromáždili všechny německé zajatce na koňském závodišti. Tento snímek velké masy německých vojáků byl pořízen dva dny před zahájením přehlídky samotné.

Ulicemi Moskvy prošlo celkem 57 000 vojáků Wehrmachtu a v čele celého průvodu kráčelo 19 z 21 generálů, které Rudá armáda během operace Bagration zajala. Moskvané sledovali průvod i z oken, automobilů a jiných vyvýšených míst. Na závěr projely celou trasu průvodu vozy symbolicky smývající špínu po okupantech. Podle některých zdrojů měla řada zajatců průjem, takže byla tato očista nutná.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Commons:RIA Novosti

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907