Nemluvte na mě! Proč jsou nevyspalí lidé nevrlí?

27.06.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Za špatnou náladu po probdělé noci může tzv. bílá hmota, která se nachází pod mozkovou kůrou. Právě ona totiž při nedostatku odpočinku na lůžku ovlivňuje duševní rozpoložení, u každého ovšem jinak: U někoho si nevyspání ani nevšimnete, jiný může být podrážděný či rozrušený. 

TIP: Prospěšná nevrlost: Bručouni snáze překonají náročnější překážky

Vědci z University of Arizona zkoumali mozky 45 dobrovolníků, aby odhalili, co přesně popsanou nevrlost způsobuje. Zjistili přitom, že jedinci s celistvější a pevnější bílou hmotou jsou k nervozitě a vzteku po bezesné noci náchylní mnohem méně. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907