Nemluvte na mě! Proč jsou nevyspalí lidé nevrlí?

27.06.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Za špatnou náladu po probdělé noci může tzv. bílá hmota, která se nachází pod mozkovou kůrou. Právě ona totiž při nedostatku odpočinku na lůžku ovlivňuje duševní rozpoložení, u každého ovšem jinak: U někoho si nevyspání ani nevšimnete, jiný může být podrážděný či rozrušený. 

TIP: Prospěšná nevrlost: Bručouni snáze překonají náročnější překážky

Vědci z University of Arizona zkoumali mozky 45 dobrovolníků, aby odhalili, co přesně popsanou nevrlost způsobuje. Zjistili přitom, že jedinci s celistvější a pevnější bílou hmotou jsou k nervozitě a vzteku po bezesné noci náchylní mnohem méně. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907