Nenasytná flóra: Jakou největší kořist může pozřít masožravka?

12.07.2021 - Nikol Patíková

V kultovním snímku Oldřicha Lipského byla masožravá Adéla schopná pozřít i člověka. V reálném světě se masožravé rostliny spokojí i s mnohem dietnějšími úlovky…

<p>Utopená ještěrka v láčkovce <em>Nepenthes rajah.</em></p>

Utopená ještěrka v láčkovce Nepenthes rajah.


Reklama

Pokud jde o rozměry obětí masožravých rostlin, kupříkladu rody láčkovek a špirlic se živí jak bezobratlými živočichy, tak obratlovci. V jejich útrobách bychom tudíž našli mouchy, včely, mravence, ale i mláďata mloků skvrnitých – tedy zatím největší kořist, jakou vědci v láčkovce objevili.

TIP: Matematika rostlin: Masožravky mucholapky podivné umějí počítat

Objem rekordních džbánů přitom může dosahovat až dvou litrů: Tyto masožravky lákají do pasti na nektar zvědavce, kteří snadno spadnou přes kluzký okraj. Uvnitř se pak ponoří do tekutiny bohaté na enzymy a rozloží se na dužinu, jíž se rostliny živí. Druhy vyskytující se v chudých půdách si takto kompenzují nedostatek dusíku či fosforu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907