Neobjasněné zmizení: Po mladé dívce pátrá FBI již čtvrtstoletí bezvýsledně

I zkušení vyšetřovatelé se během kariéry setkají se zločiny, které se jim nepodaří objasnit. Mezi takové „pomníčky“ patří i záhadné zmizení mladé dívky z paluby výletní lodi

25.05.2022 - Barbora JelínkováV březnu 1998 trávila tříčlenná rodina Bradleyových dovolenou v Karibiku, kde na palubě výletní lodi Rhapsody of the Seas plánovala oslavit dokončení vysoké školy 23leté Amy Lynn. Na týdenní plavbě mezi ostrovy Aruba a Curaçao dívku doprovázeli rodiče Ron a Iva a bratr Brad. Nikdo z nich přitom netušil, že ji tehdy uvidí naposled.

Amy si prázdniny evidentně užívala. Večery trávila v hudebním klubu, kde tančila a bavila se s lodní kapelou, a nejinak tomu bylo třetí den plavby: Z pondělí na úterý 23. a 24. března se do kajuty vrátila zhruba hodinu po půlnoci a brzy nad ránem ji otec spatřil, jak spí na balkoně. Jen o pár minut později už tam nebyla – a nikdo na celé lodi neměl ponětí, kam se mohla podít. Intenzivní pátrání záhy ukázalo, že na palubě zjevně není. Nabízelo se tedy očividné vysvětlení, že spadla do vody a utopila se, ačkoliv její rodina to považovala za značně nepravděpodobné. Amy totiž nedlouho předtím složila zkoušky na plavčíka a údajně šlo o zkušenou plavkyni. Loď se navíc v inkriminovanou chvíli nacházela kousek od břehu. 

Stevardi v podezření

Pobřežní stráž Nizozemských Antil okamžitě vyhlásila intenzivní pátrací akci a kapitáni ostatních výletních lodí, jež se tou dobou v oblasti pohybovaly, dostali pokyn zaměřit se na případné známky člověka na hladině. Nikdo z nich však nespatřil nic podezřelého a po Amy jako by se slehla zem. Rodina se tak vrátila domů jen ve třech, bez jediné indicie, co se s jejich dcerou a sestrou mohlo stát. 

Nikdo nevěřil, že by odešla z vlastní vůle – právě získala novou práci a podle všeho byla se svým životem spokojená. Mohl ji snad někdo unést? Rodiče později vypověděli, že podezřívali členy posádky, kteří o Amy údajně projevovali až nevhodný zájem. Jeden ze stevardů měl prý dívce slíbit, že ji po přistání na Arubě vezme do restaurace Carlos’n Charlie’s. Právě tam byla v roce 2005 naposledy spatřena i Natalee Hollowayová, další mladá Američanka, po níž se od té doby beze stopy pátrá. 

Sexuální otrokyně?

Bradleyovi kontaktovali veškerá oficiální místa, včetně Bílého domu, a najali si soukromé detektivy. Výsledkem však bylo jen několik nepotvrzených zpráv o zahlédnutí dívky odpovídající popisu Amy.

Například v srpnu 1998 nahlásila dvojice kanadských turistů, že na Curaçau spatřili mladou ženu se shodným tetováním, jako měla pohřešovaná. O rok později pak jistý americký voják narazil v jednom z ostrovních nevěstinců na prostitutku, která se představila jako Amy Lynn Bradleyová a prosila ho o pomoc. Tehdy však nic neudělal, protože se podle svých slov nechtěl dostat do potíží. Variantu, že dívka skončila jako sexuální otrokyně, považuje dnes FBI za jednu z nejpravděpodobnějších.

TIP: Záhadný lupič na padáku: Kdo byl a kam zmizel tajemný únosce a lupič?

V roce 2005 obdrželi její rodiče e-mailem fotografie neznámé spoře oděné ženy ne nepodobné Amy a téhož roku jistá turistka vypověděla, že na toaletách v obchodním centru na Barbadosu potkala mladou ženu v doprovodu tří mužů, kteří jí údajně vyhrožovali. Ve chvíli, kdy se na dámských kabinkách ocitla se svědkyní o samotě, se jí měla dotyčná svěřit, že se jmenuje Amy a pochází z Virginie. Případ zůstává i po 24 letech otevřený a za informace vedoucí k nalezení dnes 47leté ženy, která byla v roce 2010 úředně prohlášena za mrtvou, nabízí FBI odměnu ve výši 25 tisíc dolarů.


Další články v sekci