Nepořádek na orbitě: Kolik odpadu se nyní nachází v kosmu?

08.03.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Lidé svým odpadem neznečišťují pouze lesy a řeky, ale dokonce i vesmír. NASA monitoruje na zemské orbitě přes 14 tisíc objektů větších než 10 cm. Jde mimo jiné o vysloužilé satelity nebo použité části raket. I malé střípky však mohou poškodit fungující kosmická zařízení, a to v důsledku rychlosti, jíž se pohybují. Na zmíněné relikty doplácely například raketoplány, jejichž okna se musela často měnit i po kolizi s částicí menší než 1 mm. Družice se pak při takových srážkách mnohdy zničí úplně. 

TIP: Nad Pensylvánií se tento týden mohou srazit vyřazené satelity

Společnosti, které satelity vypouštějí, je proto po ukončení mise zbrzdí, načež staré zařízení postupně klesá do atmosféry, kde se rozpadne a shoří. Aktuálně se také vyvíjejí technologie, které by umožnily shromažďovat odpad přímo ve vesmíru pomocí sítí nebo harpun a nechat ho zaniknout v zemském ovzduší.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907