Nepořádek na orbitě: Kolik odpadu se nyní nachází v kosmu?

08.03.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Lidé svým odpadem neznečišťují pouze lesy a řeky, ale dokonce i vesmír. NASA monitoruje na zemské orbitě přes 14 tisíc objektů větších než 10 cm. Jde mimo jiné o vysloužilé satelity nebo použité části raket. I malé střípky však mohou poškodit fungující kosmická zařízení, a to v důsledku rychlosti, jíž se pohybují. Na zmíněné relikty doplácely například raketoplány, jejichž okna se musela často měnit i po kolizi s částicí menší než 1 mm. Družice se pak při takových srážkách mnohdy zničí úplně. 

TIP: Nad Pensylvánií se tento týden mohou srazit vyřazené satelity

Společnosti, které satelity vypouštějí, je proto po ukončení mise zbrzdí, načež staré zařízení postupně klesá do atmosféry, kde se rozpadne a shoří. Aktuálně se také vyvíjejí technologie, které by umožnily shromažďovat odpad přímo ve vesmíru pomocí sítí nebo harpun a nechat ho zaniknout v zemském ovzduší.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907