Nepřátelé na život a na smrt: Boj o kořist a území mezi lvy a hyenami

Lvi a hyeny jsou nesmiřitelní nepřátelé, kteří mají stejná loviště, pronásledují stejnou kořist a rádi si ušetří práci s lovem, když mohou konzumovat ty stejné mršiny. Nevyhnutelně proto mezi nimi často dochází ke krvavým střetům…

19.11.2022 - Marek TeličkaDůvodů k antipatiím mezi lvy a hyenami je hodně a ačkoli pověst zlodějů a podlých tvorů většina lidí z neznalosti přisuzuje hyenám, právě lvi jsou častěji těmi, kdo s oblibou kradou čerstvou kořist slabším konkurentům. Hyeny si většinu svých úlovků poctivě odpracují, ale ani ony neopovrhnou možností vzít si něco bez práce. Dokážou ukrást kořist gepardům i levhartům a mají pro strach uděláno i při střetu s králem zvířat. A tak někdy kradou silnější lvi kořist menší smečce hyen a někdy se větší počet hyen odvážně oboří na lvy, kteří právě konzumují svůj úlovek. 

Lvi a hyeny u mršiny mršiny buvola kaferského. Tato zdánlivě poklidná scéna se může okamžitě změnit v krvavé bojiště. (foto: Shutterstock)

Lvi jsou sice mohutnější a silnější, ale hyen bývá víc a jejich čelisti jsou obávanou zbraní, a tak v těchto bitvách nebývá nic předem rozhodnuto. Někdy zvítězí lvi, jindy hyeny. Někdy zůstávají na „bitevním poli“ ranění a někdy i mrtví a střetnutí se někdy protahují mnoho dní.

TIP: Skvělí lovci s poskvrněnou pověstí: Co jste možná nevěděli o hyenách skvrnitých

V roce 1999 byl v etiopské poušti zaznamenán titánský zápas těchto nesmiřitelných nepřátel, který trval dva týdny. Každý večer a každou noc se zvířata pronásledovala s neobyčejnou vytrvalostí a prudkostí a přes den nabírala sílu k dalšímu utkání. Během čtrnácti dní tehdy bylo zabito 35 hyen a šest lvů. 


Další články v sekci