Nepřátelé na život a na smrt: Boj o kořist a území mezi lvy a hyenami

19.11.2022 - Marek Telička

Lvi a hyeny jsou nesmiřitelní nepřátelé, kteří mají stejná loviště, pronásledují stejnou kořist a rádi si ušetří práci s lovem, když mohou konzumovat ty stejné mršiny. Nevyhnutelně proto mezi nimi často dochází ke krvavým střetům…

<p>Lví samec proti hyení smečce. Stažené uši napovídají, že se rozhodně necítí být pánem situace. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Lví samec proti hyení smečce. Stažené uši napovídají, že se rozhodně necítí být pánem situace. (foto: Shutterstock)


Reklama

Důvodů k antipatiím mezi lvy a hyenami je hodně a ačkoli pověst zlodějů a podlých tvorů většina lidí z neznalosti přisuzuje hyenám, právě lvi jsou častěji těmi, kdo s oblibou kradou čerstvou kořist slabším konkurentům. Hyeny si většinu svých úlovků poctivě odpracují, ale ani ony neopovrhnou možností vzít si něco bez práce. Dokážou ukrást kořist gepardům i levhartům a mají pro strach uděláno i při střetu s králem zvířat. A tak někdy kradou silnější lvi kořist menší smečce hyen a někdy se větší počet hyen odvážně oboří na lvy, kteří právě konzumují svůj úlovek. 

Lvi a hyeny u mršiny mršiny buvola kaferského. Tato zdánlivě poklidná scéna se může okamžitě změnit v krvavé bojiště. (foto: Shutterstock)

Lvi jsou sice mohutnější a silnější, ale hyen bývá víc a jejich čelisti jsou obávanou zbraní, a tak v těchto bitvách nebývá nic předem rozhodnuto. Někdy zvítězí lvi, jindy hyeny. Někdy zůstávají na „bitevním poli“ ranění a někdy i mrtví a střetnutí se někdy protahují mnoho dní.

TIP: Skvělí lovci s poskvrněnou pověstí: Co jste možná nevěděli o hyenách skvrnitých

V roce 1999 byl v etiopské poušti zaznamenán titánský zápas těchto nesmiřitelných nepřátel, který trval dva týdny. Každý večer a každou noc se zvířata pronásledovala s neobyčejnou vytrvalostí a prudkostí a přes den nabírala sílu k dalšímu utkání. Během čtrnácti dní tehdy bylo zabito 35 hyen a šest lvů. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907