Nepravděpodobný spojenec: Anthrax pomáhá při rakovině močového měchýře

14.11.2019 - Stanislav Mihulka

Anthrax je smrtící bakteriální infekcí. Jeho toxin ale skvěle funguje proti nádoru močového měchýře


Reklama

Nádory močového měchýře jsou poměrně častým onemocněním. Odhaduje se, že ve světě přibývá ročně asi 270 000 nových případů. Nejvyšší výskyt tohoto onemocnění je pozorován ve vyspělých státech severní Ameriky a Evropy. Jen v USA postihuje každým rokem asi 72 tisíc Američanů a 16 tisíc jich na tuto formu rakoviny zemře. V České republice jde podle statistických údajů 6. nejčastější nádorové onemocnění u mužů a 13. nejčastější u žen.

Jde bohužel také o nádor, který se velmi často vrací a zároveň jde o rakovinu, jejíž léčba patří k těm nejvíce nákladným. Pro pacienty je léčba rakoviny močového měchýře náročná, protože často musí dlouhé hodiny sedět s močovým měchýřem plným léčiva.

Nepravděpodobný spojenec

Američtí vědci nedávno přišli s novým typem léčby, který by mohl pacientům s tímto onemocněním pomoci. Vypůjčili si toxin od bakterie Bacillus anthracis, která je původcem anthraxu čili sněti slezinné, a smíchali ho s růstovým faktorem. Léčba využívá toho, že močový měchýř, který funguje jako odpadní jímka, je normálně chráněný proti toxinům speciální vrstvou. Buňky nádoru měchýře ale tuto ochranu obvykle nemají.

TIP: Slibné výsledky: Jeden z virů rýmy likviduje rakovinu močového měchýře

Když se k léčbě nádoru měchýře použije toxin anthraxu, zdravým buňkám měchýře neublíží. Buňky nádoru ale zdevastuje, a to velmi rychle. Na rozdíl od běžné délky léčebného zákroku v hodinách účinkuje toxin anthraxu na buňky nádoru močového měchýře za pár minut. Badatelé jsou nadšeni, protože léčba s anthraxem je rychlá a účinná. Podle všeho zabírá i na nádory močového měchýře, které jiným typům léčby vzdorují.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907