Slibné výsledky: Jeden z virů rýmy likviduje rakovinu močového měchýře

10.07.2019 - Stanislav Mihulka

Virus coxsackie dovede být nepříjemný. Přesto by se mohl stát spojencem proti záludnému nádoru

<p>Ve výřezu virus <em>coxsackie A</em> pohledem transmisního elektronového mikroskopu. Sérotyp 16 je původcem nemoci rukou, nohou a úst u dětí.</p>

Ve výřezu virus coxsackie A pohledem transmisního elektronového mikroskopu. Sérotyp 16 je původcem nemoci rukou, nohou a úst u dětí.


Reklama

Malý RNA virus coxsackie má celou řadu typů, které mohou u lidí vyvolávat rozmanitá onemocnění, včetně některých velice závažných, jako je například celková paralýza těla. Tento virus je například nejčastějším původcem dětské „nemoci rukou, nohou a úst“. A je také jedním z celé řady virů, které mohou způsobit rýmu.

Navzdory tomu, že virus coxsackie občas lidem škodí, by se teď mohl stát cenným spojencem v boji proti rakovině. Britští vědci totiž zjistili, že virus coxsackie CVA21 dokáže velmi účinně vyhledat a zlikvidovat buňky nejběžnější rakoviny močového měchýře. Vědci již uskutečnili první fázi klinických testů, během kterých aplikovali viry CVA21 pacientům s touto rakovinou močového měchýře přímo do měchýře, pomocí katetru. Výsledky jsou velmi slibné. Virus CVA21 nejen přímo likviduje buňky nádoru měchýře, ale také stimuluje imunitní systém pacienta, aby sám bojoval proti nádoru.

TIP: Nová strategie: Viry jako zbraň proti mozkovým nádorům

Neinvazivní karcinom močového měchýře (NMIBC) představuje nejčastější nádor měchýře a jeho léčba bývá dost obtížná. Obvykle zahrnuje různé chirurgické zákroky, chemoterapii a nově také imunoterapii. Navzdory pokroku v medicíně se tento nepříjemný nádor i po léčbě bohužel často vrací a nejčastěji postihuje věkové skupiny mezi 50. a 70. rokem života. Použití protinádorových, čili onkolytických virů, jako je právě CVA21, by tak mohlo situaci pacientů podstatně zlepšit.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907