Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič

Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila

25.10.2016 - Martin Vitko



Před vznikem samostatného slovenského státu pracoval Michal Pavlovič (1916–1945) jako civilní úředník. Posléze byl mobilizován do slovenské armády, kde se stal důstojníkem automobilového vojska, a dvakrát byl nasazen na východní frontě, přičemž v roce 1943 zastával funkci velitele autokolony Zajišťovací divize.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


Navázal také kontakty s běloruskými partyzány a přestože byl prozrazen, podařilo se mu po zatčení uprchnout. Působil v partyzánské brigádě Ponomarenko, kde kromě řízení a plánování diverzní a bojové činnosti vyzýval slovenské a maďarské vojáky k přechodu k Rudé armádě.

Později se přihlásil do čs. vojska v SSSR a po absolvování speciálního výcviku byl začátkem srpna 1944 shozen v rámci výsadku HROM na Slovensku, konkrétně u Ploské v Nízkých Tatrách. Plnil úkoly styčného důstojníka mezi čs. vojenskou misí v SSSR a povstaleckým vedením, a to až do potlačení SNP.

Následně ustoupil do hor středního Slovenska a od prosince 1944 ilegálně působil v Bratislavě. Připojil se k odbojové skupině Justícia a nadále podával zprávy o okupovaném Slovensku. Slovenské bezpečnostní orgány mu díky zradě přišly na stopu a v lednu 1945 ho zatkly. Přestože se mu opět podařilo uprchnout, byl 3. února 1945 při dalším pokusu o zatčení v ilegálním bytě zastřelen příslušníky Pohotovostních oddílů Hlinkovy gardy.

  • Zdroj textu

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia


Další články v sekci