Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič

25.10.2016 - Martin Vitko

Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila


Reklama

Před vznikem samostatného slovenského státu pracoval Michal Pavlovič (1916–1945) jako civilní úředník. Posléze byl mobilizován do slovenské armády, kde se stal důstojníkem automobilového vojska, a dvakrát byl nasazen na východní frontě, přičemž v roce 1943 zastával funkci velitele autokolony Zajišťovací divize.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


Navázal také kontakty s běloruskými partyzány a přestože byl prozrazen, podařilo se mu po zatčení uprchnout. Působil v partyzánské brigádě Ponomarenko, kde kromě řízení a plánování diverzní a bojové činnosti vyzýval slovenské a maďarské vojáky k přechodu k Rudé armádě.

Později se přihlásil do čs. vojska v SSSR a po absolvování speciálního výcviku byl začátkem srpna 1944 shozen v rámci výsadku HROM na Slovensku, konkrétně u Ploské v Nízkých Tatrách. Plnil úkoly styčného důstojníka mezi čs. vojenskou misí v SSSR a povstaleckým vedením, a to až do potlačení SNP.

Následně ustoupil do hor středního Slovenska a od prosince 1944 ilegálně působil v Bratislavě. Připojil se k odbojové skupině Justícia a nadále podával zprávy o okupovaném Slovensku. Slovenské bezpečnostní orgány mu díky zradě přišly na stopu a v lednu 1945 ho zatkly. Přestože se mu opět podařilo uprchnout, byl 3. února 1945 při dalším pokusu o zatčení v ilegálním bytě zastřelen příslušníky Pohotovostních oddílů Hlinkovy gardy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907