Nesmrtelná americká pásová legenda: Tank M4 Sherman (2)

30.07.2020 - Norbert Brzkovský

Střední tank Sherman se stal jedním z nejúspěšnějších obrněnců druhé světové války. I po ní ale kariéra M4 pokračovala – bojoval v Koreji, v arabsko-izraelských válkách, zasahoval proti povstalcům v Latinské Americe. Poslední kusy dosloužily až loni

<p>Britské shermany v Normandii.</p>

Britské shermany v Normandii.


Reklama

Od srpna 1942 se v USA začalo pracovat na novém 76mm kanonu M1 s vyšší úsťovou rychlostí střely, tím pádem i průbojností a dostřelem, a na přezbrojení shermanů těmito děly. Vylepšené obrněnce poté nesly ve svém názvu v závorce číslo 76, jejich osádky si pak pochvalovaly výrazně lepší výsledky při palbě protipancéřovou municí. 

Předchozí část: Nesmrtelná americká pásová legenda: Tank M4 Sherman (1)

Bojový křest

Do boje shermany poprvé vyjely na podzim roku 1942 v severní Africe v sestavě britské armády. Prvních 318 kusů tam dorazilo 11. září a okamžitě začaly jejich úpravy pro pouštní podmínky a přeškolování osádek. Poté, 23. října 1942 se v bitvě u El Alameinu utkalo přibližně 500 tanků Osy s 1 351 britskými, mezi nimi i s 252 shermany. Dohromady 124 jich měla 10. obrněná divize, 92 nasadila 1. obrněná divize a dalších 36 se nacházelo u 9. obrněné brigády.

Večer 23. října začal útok s účastí 9. obrněné brigády, německé dělostřelectvo ji však palbou vmanévrovalo do minových polí a jednotka tak utrpěla 75% ztráty. Obdobně dopadla i 10. obrněná divize, která přišla o 102 shermany ze 124 nasazených. Celkově však Spojenci ve střetu zvítězili a již první nasazení jasně ukázalo nadřazenost shermanů nad italskými obrněnci a staršími německými PzKpfw III a IV, srovnatelného protivníka pro ně představovaly pouze PzKpfw IV verzí F2 a G s dlouhým 75mm kanonem. Těch však měl Afrikakorps k dispozici velice málo.

Pozor, blíží se tiger

Po bojovém křtu si tankisté ostrovního království shermany oblíbili a žádali další, Američané jich do konce války zaslali celkem 17 184. O ně se pak Britové podělili i s ostatními zeměmi Commonwealthu – Kanaďany, Australany, Novozélanďany a Indy, a rovněž s Poláky. Samotní Američané je nasadili nejdřív během operace Torch 8. listopadu 1942 při vylodění v severní Africe. První den se na pláže dostalo 55 shermanů z 2. obrněné divize, pak dorazila i 1. americká obrněná divize.

Sherman M4A1

  • OSÁDKA: 5 mužů
  • HMOTNOST: 30,3 t
  • CELKOVÁ DÉLKA: 5,84 m
  • CELKOVÁ ŠÍŘKA: 2,62 m
  • CELKOVÁ VÝŠKA: 2,74 m
  • MOTOR: letecký hvězdicový Wright Continental R-975 (298 kW)
  • MAX. RYCHLOST: 38 km/h
  • MAX. DOJEZD: 192 km
  • VÝZBROJ: 1× 75mm kanon M2, 1× 12,7mm kulomet M2 Browning, 2× 7,62mm kulomet M1919 Browning

Jejich nejhrozivějším protivníkem se staly těžké německé PzKpfw VI Tiger. K prvnímu střetu těchto dvou typů došlo 1. prosince 1942 a pro Spojence skončil katastrofálně. Přišli o 34 tanků, Němci o žádný. Během provozu se u shermanů objevilo pár vad na kráse – zanášely se jim svíčky, uložená munice často explodovala při nepřátelském zásahu. To shermanům vyneslo přezdívku „Ronson“ podle stejnojmenného amerického zapalovače, jehož reklamní slogan zněl: „Vždy chytne na první pokus.“ Problém vyřešily nové úložné boxy obsahující vodu. Ta při zásahu zalila munici, zabránila požáru a následnému výbuchu. Inovovaným obrněncům přibylo do názvu písmeno W podle anglického „wet stowage“ (vlhké uskladnění).

Pět ku jedné 

Patnáctého ledna 1943 zahájili Spojenci v severní Africe ofenzivu, při níž skončilo v plamenech 32 shermanů. Němci ztratili jen dva obrněnce. Další ztráty přišly v polovině února. U Faidského průsmyku zaútočilo 40 amerických obrněnců, večera se však dočkalo jen sedm strojů. Jiný den vyrazily do protiakce tanky 1. obrněného pluku s 54 zcela novými shermany. Podle veteránů Afrikakorpsu jely jako na přehlídku, a když se dostaly pod palbu německých tanků a děl, zbyly jen čtyři.

Pokračování: Nesmrtelná americká pásová legenda: Tank M4 Sherman (3)

Časem ale Američané získávali větší zkušenosti a dokázali s M4 čelit každému střednímu tanku. Hitlerovské těžké obrněnce si však nade všemi stroji Spojenců udržovaly převahu. Osádky Panzerwaffe s oblibou říkaly, že na zničení jediného tigeru potřebují Američané pět shermanů. K jednomu z posledních větších zápasů v Africe došlo 4. května 1943, kdy se 1. obrněná divize snažila zabránit ústupu Němců k Tunisu a Američané přitom ztratili deset středních tanků. Dne 13. května 1943 Afrikakorps kapituloval. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907