Nesmrtelní monarchové (1): Alžběta II. je nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách

12.12.2019 - Nikol Patíková

Panovníci vládnoucí po několik dekád se často museli vyrovnávat s nejrůznějšími změnami v podobě technologických novinek či politického uspořádání vlastní země i světa. Britská královna Alžběta II. Windsorská například čelila nejméně dvěma pokusům o atentát

<p>Královna <strong>Alžběta II.</strong> proslula smyslem pro humor, který sdílí se svým chotěm princem <strong>Philipem</strong>.</p>

Královna Alžběta II. proslula smyslem pro humor, který sdílí se svým chotěm princem Philipem.


Reklama

Malá Lilibet, jak rodiče Alžbětě v dětství přezdívali, si až do svých deseti let představovala, že bude žít obklopená koňmi, psy a krávami a jednoho dne se provdá za farmáře. Ani v nejmenším si nemyslela, že časem usedne na královský trůn. Když ovšem její strýc král Eduard VIII. abdikoval, aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, stal se nástupcem trůnu jeho bratr, Alžbětin otec

Introvertní a koktavý Jiří VI. byl tedy nečekaně hlavou Spojeného království a dcera jeho přímou následnicí. A zatímco v jejich domě na Piccadilly byla zvyklá běhat po zahradě, jak se jí zachtělo, a skákat s tatínkem panáka, v Buckinghamském paláci musela najednou nosit klobouk, otci se klanět a chovat se způsobně, stejně jako její sestra princezna Margaret.

Nezávislá královna

Po smrti svého otce v roce 1952 se Alžběta stala královnou 16 států označovaných jako Commonwealth realm, které kdysi patřily pod správu Britského impéria a po získání nezávislosti si ponechaly britského monarchu jako symbolickou hlavu státu. Kromě Spojeného království a Severního Irska se k nim řadí i Austrálie a Nový Zéland, Kanada, Šalamounovy ostrovy či Bahamy. (Tyto země spolu s dalšími 19 státy pak tvoří tzv. Commonwealth, který je však jen jakýmsi zájmovým sdružením zemí, jež si kdysi britská koruna podmanila). 

Panovnice sice v souladu se zvykovým právem zasahuje do politiky Spojeného království jen výjimečně, nedá se ovšem říct, že by nevěděla, co se v její zemi děje. Má právo kdykoliv svolat a rozpustit parlament nebo za premiéra vybrat kteréhokoliv občana. Výsadou panovníka jsou dále tři základní práva: být konzultován, doporučit a varovat. V důsledku toho si královna dává každý týden soukromou schůzku s premiérem, skutečnou hlavou státu, která řídí každodenní politiku, což britským monarchům umožňuje setrvávat mimo běžné žabomyší války v parlamentu. 

Pozice královny je tak zcela dána tradicí, protože Británie nemá ani psanou ústavu. Stát funguje díky systému „good chaps“, doslova „správní chlapi“ – tedy víry, že vládnoucí politické vrstvy dobrovolně nikdy neporuší zvyklosti a pravidla slušného chování, výměnou za což je občané nechají u moci. Tento spletenec zákonů a obyčejů se ovšem v poslední době, především kvůli brexitu, rozpadá. 

Hra na schovávanou

Královna plní sice především ceremoniální funkce, neznamená to však, že představuje pouhou figurku. Když například v roce 1978 pod tlakem ministerstva zahraničí souhlasila s návštěvou rumunského diktátora Nicolae Ceaușescu s manželkou Elenou, nemínila s nimi prohodit víc slov, než bylo podle protokolu nutné

Samotná návštěva se pak neobešla bez několika absurdních situací. Ještě před příletem rumunského páru zazvonil v Buckinghamském paláci telefon a ozval se francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing, aby královnu varoval před zlodějskými praktikami manželů. Doporučil jí odstranit z toaletních stolků veškeré stříbro, které by mohli ukrást. V den jejich příjezdu se pak panovnice ukrývala v zahradě, aby se vyhnula další konverzaci. Podle jejích slov totiž měli diktátor s manželkou na rukou krev.

Do uniformy!

V současnosti je Alžběta známá jako dáma libující si v křiklavých kostýmcích a kloboucích nejrůznějších tvarů. Ve svých 19 letech během druhé světové války však oblékala vojenskou uniformu, když se jako nižší důstojnice roku 1945 připojila k ženskému pomocnému sboru. Cvičila se v řízení a údržbě vojenských nákladních vozidel a dosáhla funkce mladší velitelky. 

Dnes je jediným žijícím panovníkem, který během druhého světového konfliktu sloužil v uniformě. Zároveň představuje nejdéle vládnoucího panovníka v britských dějinách: V roce 2015 překonala i svou praprababičku Viktorii, jež setrvala na trůnu 63 let a 7 měsíců. Dlouhověkost mají ženy v této rodové linii zřejmě v genech: Matka současné královny, Alžběta Angela Marguerite Bowes-Lyon, zemřela v roce 2002 ve věku 101 let.

Podivné vloupání

Svých 93 let se ovšem Alžběta II. nemusela dožít. V roce 1981 na ni během slavnostní přehlídky, jíž se účastnila v koňském sedle, šestkrát vystřelil jistý mladík z pistole. Náboje byly slepé, ale nenadálá situace vyplašila jejího plnokrevníka. Královna zachovala chladnou hlavu, i díky dlouholetým zkušenostem se nenechala ze sedla vyhodit a zvládla vraníka zklidnit. Loni pak po odtajnění dokumentů vyšlo najevo, že se ji ve stejném roce během návštěvy Nového Zélandu pokusil zastřelit sedmnáctiletý Christopher Lewis. Když panovnice vystupovala z auta, vypálil na ni z pušky. Naštěstí minul. 

TIP: Potřebuje Británie ještě monarchii?

O něco obskurnější případ se odehrál v roce 1982, kdy se do Buckinghamského paláce skrz nezavřené okno vloupal Michael Fagan. Podle svého tvrzení v sídle pojídal čedar s krekry, pil víno, prohlížel si královské portréty a zevloval. Po odpočinku na trůnu se vydal prozkoumat další zákoutí paláce, až došel i do královniny ložnice. Když Alžbětu probudil podezřelý zvuk, spatřila na okraji postele sedět cizího člověka. Místo hysterického záchvatu však přivolala ochranku a do příjezdu policie s mužem hovořila.

Seriál Nesmrtelní monarchové

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907