Nesnášenlivost mezi viry: Proč se lidé jen vzácně nakazí rýmou a chřipkou zároveň?

22.12.2019 - Stanislav Mihulka

Rýma i chřipka mají společného jmenovatele, kterým jsou viry. Podle britských vědců ale paradoxně platí čím více chřipky, tím méně rýmy

<p>Nákaza virem rýmy a chřipky zároveň je naštěstí vzácností</p>

Nákaza virem rýmy a chřipky zároveň je naštěstí vzácností


Reklama

Představa, že člověk chytí rýmu a chřipku zároveň, rozhodně nepatří k těm nejpříjemnějším. Ve skutečnosti jsou ale takové dvojité nákazy, na nichž by se podílely viry rýmy i viry chřipky, celkem vzácné. Ve svém novém výzkumu to odhalil tým britských vědců a lékařů. 

Podle jejich výsledků se viry rýmy a chřipky zřejmě dost „nesnášejí“. Když se někde ve zvýšené míře objevuje chřipka, prakticky tam není rýma a naopak. Platí to pro jednotlivce i pro celé populace. Badatelé k tomu dospěli devítiletým výzkumem zdravotního stavu více než 36 tisíc Skotů, kteří jim poskytli vzorky krčních výtěrů. V nich pak vědci pátrali po přítomnosti celkem 11 různých virů onemocnění dýchacích cest (rinovirů, chřipkových virů A a B, respiračních syncytiálních virů a adenovirů). Analýza vzorků ukázala, že alespoň jeden z virů mělo ve svém těle 35 % pacientů, u pouze 8 % z nich se ale objevila koinfekce nejméně dvěma viry.

TIP: Nejen zbytečné, ale i škodlivé: Braní antibiotik zhoršuje chřipku

Zatím není jasné, co je konkrétní příčinou toho, že se viry rýmy a chřipky nesnášejí. Vědci jsou přesvědčeni, že mezi těmito viry probíhá konkurence. Konkurují si o zdroje v dýchací soustavě a také o to, kdo nakonec rozjede infekci. Přesto je bratrovražedná válka mezi viry pro nás nejspíš dobrou zprávou. Ve hře prý také mohou být i další důvody vzácnosti vícenásobných infekcí. Například nemocní lidé se s větší pravděpodobností zdržují doma a mají menší šanci se nakazit dalším virem.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907