Nesnášenlivost mezi viry: Proč se lidé jen vzácně nakazí rýmou a chřipkou zároveň?

22.12.2019 - Stanislav Mihulka

Rýma i chřipka mají společného jmenovatele, kterým jsou viry. Podle britských vědců ale paradoxně platí čím více chřipky, tím méně rýmy

<p>Nákaza virem rýmy a chřipky zároveň je naštěstí vzácností</p>

Nákaza virem rýmy a chřipky zároveň je naštěstí vzácností


Reklama

Představa, že člověk chytí rýmu a chřipku zároveň, rozhodně nepatří k těm nejpříjemnějším. Ve skutečnosti jsou ale takové dvojité nákazy, na nichž by se podílely viry rýmy i viry chřipky, celkem vzácné. Ve svém novém výzkumu to odhalil tým britských vědců a lékařů. 

Podle jejich výsledků se viry rýmy a chřipky zřejmě dost „nesnášejí“. Když se někde ve zvýšené míře objevuje chřipka, prakticky tam není rýma a naopak. Platí to pro jednotlivce i pro celé populace. Badatelé k tomu dospěli devítiletým výzkumem zdravotního stavu více než 36 tisíc Skotů, kteří jim poskytli vzorky krčních výtěrů. V nich pak vědci pátrali po přítomnosti celkem 11 různých virů onemocnění dýchacích cest (rinovirů, chřipkových virů A a B, respiračních syncytiálních virů a adenovirů). Analýza vzorků ukázala, že alespoň jeden z virů mělo ve svém těle 35 % pacientů, u pouze 8 % z nich se ale objevila koinfekce nejméně dvěma viry.

TIP: Nejen zbytečné, ale i škodlivé: Braní antibiotik zhoršuje chřipku

Zatím není jasné, co je konkrétní příčinou toho, že se viry rýmy a chřipky nesnášejí. Vědci jsou přesvědčeni, že mezi těmito viry probíhá konkurence. Konkurují si o zdroje v dýchací soustavě a také o to, kdo nakonec rozjede infekci. Přesto je bratrovražedná válka mezi viry pro nás nejspíš dobrou zprávou. Ve hře prý také mohou být i další důvody vzácnosti vícenásobných infekcí. Například nemocní lidé se s větší pravděpodobností zdržují doma a mají menší šanci se nakazit dalším virem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907