Netradiční perspektiva: Balchašské jezero pohledem z vesmíru

20.06.2016 - Martin Reichman


Reklama

Balchaš neboli Balchašské jezero je bezodtoké jezero na východě Kazachstánu. Se svou rozlohou přes18 tisíc kilometrů čtverečních se řadí na 15. místo největších světových jezer (druhé největší v Asii) a je tak srovnatelné s Ontarijským a Ladožským jezerem. I přes svou velikost - jezero je 605 km dlouhé a ve východní části až 74 kilometrů široké, je poměrně mělké – jeho střední hloubka činí pouhých 6 metrů a v nejhlubším místě dosahuje 26 metrů. Netradiční pohled na toto jezero pořídila na konci května posádka Expedice 47 z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907