Nevyrovnaný Caesar: Krutý levoboček Rudolfa II.

16.08.2016 - Tomáš Sterneck

O osudech většiny jeho dětí se toho vědělo velmi málo – tedy s výjimkou šíleného vraha Julia


Reklama

Po prvních dvou desetiletích života, která don Julius strávil převážně v Praze, měl podniknout kavalírskou cestu do německých oblastí Svaté říše římské a do Francie. Z plánu však sešlo, protože ještě než se výprava mohla uskutečnit, začaly se u mladíka projevovat příznaky duševní nevyrovnanosti. Koncem roku 1605 ho raději poslali do Českého Krumlova.

Krvavý masopust

Zde se našla jedna místní rodina, která s Juliem udržovala užší přátelské vztahy. V jejím čele stál krumlovský lazebník Zikmund Pichler, otec tehdy asi šestnáctileté Markéty zvané Mušle, jíž habsburský levoboček začal nadbíhat. Na sklonku roku 1607 přepadl Julia záchvat zuřivosti, při němž Markétu zbil a pobodal. Není se co divit, že ji od té doby Pichlerovi před Juliem úzkostlivě skrývali. Ten však nechal Zikmunda uvěznit, hrozil mu oběšením a současně vyvíjel nevybíravý nátlak na jeho ženu. Ta mu nakonec Mušli o masopustní neděli 17. února 1608 přivedla. V pondělí don Julius přes den popíjel víno. Alkoholové opojení stupňovalo jeho agresivitu, kterou si nejprve vybil na sluhovi, jehož poranil dýkou. Napadenému se naštěstí podařilo útok odrazit a uprchnout, to však šílence ještě více rozzuřilo. Vrhl se na Markétu a začal ji bodat a sekat do hlavy i břicha. Jeho řádění trvalo asi tři hodiny. Pak přikázal služebníkům, aby posbírali kusy zohaveného těla, zabalili je do prostěradla a odnesli z místnosti.

Nikdo si jej netroufal zatknout, dokud po několika týdnech nepřijeli císařští komisaři. Ti rozhodli o jeho internaci v jedné ze zámeckých komnat. Juliovo šílenství se dále stupňovalo. Přes mříže pokřikoval na lidi a ukazoval jim své nahé tělo. Později ucpal otvor záchodu, takže se z komnaty linul nesnesitelný zápach. Tělo nemocného mladíka se pokrylo boláky. Navzdory veškeré péči se ale Juliův zdravotní stav dále horšil. Vředy z jeho kůže nemizely, navíc jej sužovaly otoky dolní části těla a posléze i dýchací potíže. Večer 25. června 1609 zemřel. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 12/2013

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907