Nezamýšlený efekt: Pacient získal nejen kostní dřeň, ale i alergii na kiwi

23.03.2016 - Stanislav Mihulka

Muž s leukémií dostal kostní dřeň od své sestry. Sestřiny buňky mu zachránily život, přinesly mu ale také alergii


Reklama

Pacient s akutní lymfoblastickou leukémií podstoupil chemoterapii a následně i transplantaci kostní dřeně. Dárcem kostní dřeně byla jeho vlastní sestra. Zákrok, který pacientovi zachránil život, mu ale přinesl i nečekané komplikace.

Nedlouho po operaci se totiž u muže projevila stejná nemoc, jakou trpěla i jeho sestra - alergie na kiwi. Vše nasvědčuje tomu, že pacient získal tuto alergii od sestry, jako nezamýšlený vedlejší efekt transplantace její kostní dřeně.

Podle odborníků se podobné případy občas objeví. Vědci teď ale vůbec poprvé spolehlivě potvrdili, že za přenos alergie zodpovídají buňky přenesené od dárce. Dříve totiž nebylo jasné, jestli v tom nehrají roli jenom přenesené protilátky.

 

Případ přenesené alergie tak ve svém důsledku možná pomůže dalším pacientům. Vědci doufají, že jim pomůže objasnit, jak vlastně vznikají alergie a jakým způsobem bychom je v budoucnu mohli léčit.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology

  • Zdroj fotografií: André Karwath / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907