Nic nového pod Sluncem: Lidé vypalují pralesy už tisíc let

21.02.2016 - Stanislav Mihulka

Obyvatelé Madagaskaru vypálili velké plochy pralesů kvůli zemědělství už před tisícem let


Reklama

Velkoplošná likvidace pralesů bývá považována za důsledek tlaku moderní ekonomiky. Odlesňování tropů je ale ve skutečnosti mnohem starší záležitost. Podle nedávného výzkumu obyvatelé Madagaskaru vypálili kvůli zemědělství veliké plochy pralesů už před 1000 lety.

Prozradila to dvojice dvoumetrových krápníků v jedné madagaskarské jeskyni. Ačkoliv jsou skryté hluboko v podzemí, tak obsahují extrémně přesný záznam o ekosystému nad nimi. Krápníky vyrůstají postupným odkapáváním vody s rozpuštěným uhličitanem vápenatým a uchovávají informace o prostředí v podobě obsahu izotopů některých prvků.

Vědci z krápníků a dalších zdrojů informací, jako jsou dávné usazeniny na dně jezer, vyčetli, že před 1000 let došlo na Madagaskaru k rozsáhlému odlesnění vypalováním, které doprovázelo přechod ze společnosti sběračů na společnost zemědělců a pastevců.

Ve stejné době také na Madagaskaru vymřeli úžasní obří lemuři nebo hrošíci madagaskarští. Jak je vidět, lidé začali drsně ovlivňovat prostředí mnohem dříve, než na počátku průmyslové éry.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Quaternary Science Reviews

  • Zdroj fotografií: Christine Daniloff / MIT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Divoké páření královny a trubce za letu

Věda

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír
Zajímavosti

Mnoho exemplářů hry nezůstalo, a pokud ano, jde o pouhé fragmenty

Historie

Děti otročící na plantážích chodí oblečené jako jejich vrstevníci jinde na světě, žijí však v extrémní chudobě. Pod hranicí extrémní chudoby, tedy s méně než 44 korunami na den, žije v například Burkině Faso 43,7 % obyvatel.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907