Nic nového pod Sluncem: Lidé vypalují pralesy už tisíc let

21.02.2016 - Stanislav Mihulka

Obyvatelé Madagaskaru vypálili velké plochy pralesů kvůli zemědělství už před tisícem let


Reklama

Velkoplošná likvidace pralesů bývá považována za důsledek tlaku moderní ekonomiky. Odlesňování tropů je ale ve skutečnosti mnohem starší záležitost. Podle nedávného výzkumu obyvatelé Madagaskaru vypálili kvůli zemědělství veliké plochy pralesů už před 1000 lety.

Prozradila to dvojice dvoumetrových krápníků v jedné madagaskarské jeskyni. Ačkoliv jsou skryté hluboko v podzemí, tak obsahují extrémně přesný záznam o ekosystému nad nimi. Krápníky vyrůstají postupným odkapáváním vody s rozpuštěným uhličitanem vápenatým a uchovávají informace o prostředí v podobě obsahu izotopů některých prvků.

Vědci z krápníků a dalších zdrojů informací, jako jsou dávné usazeniny na dně jezer, vyčetli, že před 1000 let došlo na Madagaskaru k rozsáhlému odlesnění vypalováním, které doprovázelo přechod ze společnosti sběračů na společnost zemědělců a pastevců.

Ve stejné době také na Madagaskaru vymřeli úžasní obří lemuři nebo hrošíci madagaskarští. Jak je vidět, lidé začali drsně ovlivňovat prostředí mnohem dříve, než na počátku průmyslové éry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Quaternary Science Reviews

  • Zdroj fotografií: Christine Daniloff / MIT

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907