Nízkokalorická dieta a cvičení dovedou až překvapivě dobře zatočit s diabetem 2. typu

10.06.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Cvičení s dietou dokáží zázraky</p>

Cvičení s dietou dokáží zázraky


Reklama

Někdy je řešení i jinak velmi závažného problému vlastně velmi jednoduché. Týká se to i nedávného výzkumu katarských odborníků z Weill Cornell Medicine-Qatar, kteří sledovali účinnost léčby u pacientů s diabetem 2. typu. Jak uvádí vedoucí výzkumu Shahrad Taheri, jejich studie by mohla vylepšit situaci pacientů s diabetem 2. typu po celém světě.

Taheriho tým zahájil v roce 2017 jednoroční experiment se 158 katarskými pacienty, diabetiky 2. typu. Tři čtvrtiny z nich byli muži, průměrný věk pacientů byl 42 let a jejich průměrná hmotnost 101 kilogramů. Polovina z těchto pacientů byla léčena standardním způsobem, především pomocí léků. Druhá polovina absolvovala intenzivní změnu životního stylu, která zahrnovala nízkokalorickou dietu a cvičení.

TIP: Vědecky ověřený trik, jak zhubnout: Víte, co je časově omezené stravování?

Když badatelé po jednom roce zhodnotili výsledky, ukázalo se, že ve skupině pacientů, kteří cvičili a drželi dietu, došlo u 61 procent z nich k vyléčení diabetu. Lidé v této skupině během roční léčby zhubli v průměru o necelých 12 kilogramů. Naproti tomu z pacientů léčených standardním způsobem se po jednom roce uzdravilo jen 12 procent a průměrně zhubli jen o 4 kilogramy. Taheri doufá, že by to mohl být průlom v léčbě této závažné choroby.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907