Noční obloha v listopadu: Orionidy, vodní souhvězdí i superúplněk

Listopadová noční obloha nabídne nerušený výhled na planetární systém v souhvězdí Jižní ryby, budou padat hvězdy a k vidění bude i superúplněk
Naskytne-li se vám v listopadu příležitost sledovat západ Slunce, určitě vyčkejte až do jeho úplného konce. Současně s ním totiž můžete nízko nad jihozápadním obzorem začít pátrat po nápadné večernici alias Venuši. A nebude to nic těžkého: Vždyť pomineme-li Slunce a Měsíc, nemá Venuše, pokud jde o jasnost, na obloze konkurenta

Pokud byste si přece jen nebyli jistí, 3. listopadu za soumraku vám její hledání usnadní úzký srpek dorůstajícího Měsíce. Venuše se totiž bude nacházet v úhlové vzdálenosti asi 7° takřka přímo pod ním. A když už jsme u našeho souputníka – 14. listopadu nastane nejbližší úplněk v tomto roce neboli tzv. superúplněk a jen o den později, 15. listopadu, se kosmický soused Země ocitne na obloze v těsné blízkosti jasné hvězdy Aldebaran ze souhvězdí Býka. 

Druhou a poslední planetou večerní oblohy viditelnou i bez dalekohledu bude naoranžovělý Mars. Po setmění jej spatříte vysoko nad jižním obzorem: v prvním listopadovém týdnu v souhvězdí Štíra, poté v Kozorohovi. Jestliže budete chtít v planetárních pozorováních pokračovat, nezbývá než vydržet celou noc nebo si přivstat. Další jasná planeta se totiž nachází na ranní obloze v souhvězdí Panny. Žlutobílý Jupiter si rozhodně zaslouží pohled dalekohledem – vždyť čtveřici jeho největších měsíců a dva výrazné tmavé pásy v mohutné atmosféře zahlédnete i v menším triedru.

Jižní ryba s příběhem

Pokud jde o hvězdnou oblohu, dalo by se říct, že ji opanovala vodní souhvězdí. Stačí si prohlédnout nebe od jihu směrem na východ a narazíte na Jižní rybu, Vodnáře, Ryby, Velrybu či řeku Eridanus. Jen jedno z těchto souhvězdí však zdobí skutečně nápadná stálice. Ostatně, podívejte se do hvězdné mapy nebo přímo na oblohu a bude vám jasné, že jde o Fomalhaut v Jižní rybě. 

Kořeny zmíněného souhvězdí sahají hluboko do starověku a pravděpodobně vycházejí z egyptské mytologie, podle níž se jedná o rybku, která zachránila před utonutím bohyni Eset. Za odměnu pak byla přenesena na hvězdné nebe. Jiný výklad dává Jižní rybu do souvislosti s bájí o manželovi Eset, bohu Usirovi, který sešel ze světa násilně rukou svého bratra. Usirovo tělo bylo rozsekáno na čtrnáct dílů a rozházeno po celém Egyptě. Shodou okolností dopadla jedna jeho podstatná část – penis – do Nilu, načež ji pozřela (jižní) ryba…

Východy a západy Slunce

DatumVýchodZápad
1. listopadu6 h 41 min16 h 20 min
15. listopadu7 h 03 min16 h 00 min
30. listopadu7 h 25 min15 h 46 min

Dne 21. listopadu ve 22:21 SEČ vstupuje Slunce do znamení Střelce

Fáze, východy a západy Měsíce

FázeDatumVýchodZápad
První čtvrt7. listopadu12 h 46 min22 h 44 min
Úplněk14. listopadu16 h 34 min22 h 44 min
Poslední čtvrt21. listopadu23 h 36 min12h 44 min
Nov29. listopadu6 h 47 min16 h 21 min

Planety na noční obloze

 • Merkur – nepozorovatelný
 • Venuše – viditelná večer nad jihozápadem
 • Mars – viditelný večer vysoko nad jihozápadem
 • Jupiter – viditelný ráno vysoko nad jihovýchodem
 • Saturn – nepozorovatelný
 • Uran – viditelný po celou noc kromě rána
 • Neptun – viditelný v první polovině noci

Úkazy na nebi

 • 2. a 3. listopadu – setkání úzkého měsíčního srpku, Venuše a Saturnu na soumrakovém nebi nízko nad jihozápadem
 • 6. listopadu – setkání Měsíce a Marsu na večerní obloze nad jihozápadem
 • 14. listopadu – nejbližší úplněk v roce 2016, tzv. superúplněk
 • 15. listopadu – těsné setkání Měsíce a hvězdy Aldebaran ze souhvězdí Býka na noční obloze
 • 17. listopadu – maximum meteorického roje Orionid
 • 25. listopadu – těsné setkání úzkého měsíčního srpku a Jupitera na ranní obloze nad jihovýchodem (tělesa bude dělit úhlová vzdálenost cca 1,3°) 

Všechny časové údaje jsou vztaženy k 50. rovnoběžce a středoevropskému poledníku a jsou uvedeny ve středoevropském letním čase (SELČ). Okamžiky východu či západu nebeských těles však nezávisí pouze na zeměpisných souřadnicích pozorovatele, ale také na úhlové výšce a členitosti obzoru.

Seriál pozorování oblohy vzniká ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno

 • Zdroj textu

  Hvězdárna a planetárium Brno

 • Zdroj fotografií

  Jan Píšala, NASA


Další články v sekci