Nová hypotéza: Proč měl T-Rex tak malé přední končetiny?

08.04.2022 - Stanislav Mihulka

Poněkud komicky vyhlížející přední končetiny tyranosaurů a dalších velkých dinosaurů mohly být adaptací na jejich způsob lovu. Myslí si to alespoň paleontolog Kevin Padian z Kalifornské univerzity.

<p>Přední končetiny T-rexe vypadají na první pohled poněkud komicky.</p>

Přední končetiny T-rexe vypadají na první pohled poněkud komicky.


Reklama

Tyrannosaurus rexteropod z období křídy, byl jedním z nejhrozivějších predátorů, jací kdy obývali Zemi. K jeho děsivé pověsti ovšem příliš nepasují drobné a rozhodně nepříliš hrozivě vypadající přední končetiny. Jsou tak malé, že když americký paleontolog Barnum Brown na počátku 20. století vykopal prvního tyranosaura, nevěřil, že přední končetiny patří k objevené kostře. T-Rex navíc nebyl jediným dravým dinosaurem s podobnými končetinami, což vyvolává řadu otázek. K čemu jim tak nešikovně vypadající „ruce“ mohly sloužit?

Postupně se objevila řada hypotéz, které se snaží tento zvláštní znak některých velkých predátorů vysvětlit. Nově se k nim připojila i teorie, jejímž autorem je americký paleontolog Kevin Padian z Kalifornské univerzity v Berkeley. Jeho představa vychází z toho, že T-Rex mohl lovit v tlupách a že se nad jednou kořistí mohlo setkat více těchto děsivých dravců.

Riziko při porcování kořisti

Představme si, jak několik tyranosaurů vášnivě rve maso z uloveného zvířete svými obrovskými tlamami s ostrými zuby. Takoví dravci by se snadno mohli ohnat po ostatních a v záchvatu nenasytnosti jim utrhnout část jejich těla. Podobné situace ostatně nejsou úplnou vzácností například u dnešních krokodýlů, u nichž bylo pozorováno, že při vzrušeném požírání kořisti mohou amputovat končetinu jinému krokodýlovi, který se ocitl příliš blízko hostině.

TIP: Hrozivý rekord: Tyrannosaurus rex měl doopravdy drtivý stisk čelistí

Kevin Padian je přesvědčený, že podstatné zmenšení předních končetin mohlo uchránit tyranosaury i další velké dravé dinosaury před většinou podobných nehod. Souvisí to podle něj s tím, že tyranosauři vzhledem ke svému způsobu lovu a požírání kořisti přední končetiny nejspíš nepotřebovali. „Ruce“ se jim mohly nejprve zmenšit náhodnou mutací, a když se ukázalo, že je to jejich životnímu stylu vlastně prospěšné, přírodní výběr takovou změnu podpořil.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907