Nová kosmická záhada: Proč září ohromná mlhovina Mamut-1?

01.03.2017 - Stanislav Mihulka

Ve vzdálenosti 10 miliard světelných let září gigantický oblak vodíku. Kde ale bere energii?

MAMMOTH-1 -<p>Intenzivně zářící mlhovina Mamut-1 v mezigalaktickém prostoru</p>
MAMMOTH-1 -

Intenzivně zářící mlhovina Mamut-1 v mezigalaktickém prostoru


Reklama

Astronomové nedávno čistě náhodou objevili ohromnou zářící mlhovinu ve vesmíru vzdáleném 10 miliard světlených let. A hned je z toho záhada. Mlhovina, která dostala atraktivní jméno MAMMOTH-1 (česky Mamut-1), totiž nemá žádný viditelný zdroj energie, kterým bychom mohli vysvětlit její intenzivní záři.

Enormní oblaka vodíku

Mamut-1 je nový přírůstkem do skupiny takzvaných enormních mlhovin Lyman-alfa, (ELAN, anglicky enormous Lyman-alpha nebula). Tyto mlhoviny jsou velice vzácné, známe jich doposud jenom pár. Mamut-1 patří k největším z nich a je mezi nimi rozhodně nejjasnější.

Mlhoviny ELAN jsou veliké chuchvalce kosmického plynu, především vodíku, které se rozprostírají v mezigalaktickém prostoru. Vědci se domnívají, že jsou součástí sítě nezměrných vláken, které propojují galaxie a vytvářejí strukturu připomínající kosmickou pavučinu.

TIP: Mlhovina RCW 34 odhaluje efekt vesmírného šampaňského

Záři doposud objevených mlhovin ELAN zřejmě pohání intenzivní záření blízkých kvasarů. Proč ale září vodík v mlhovině Mamut-1, která se nachází uprostřed výjimečně hustého shluku dávných galaxií, tvořících protokupu galaxií, to zatím není jasné.  

  • Zdroj textu:

    University of California - Santa Cruz

  • Zdroj fotografií: Cai et al., Astrophysical Journal

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907