Nová léčba brání chronickým projevům obávané lymské boreliózy

15.10.2021 - Stanislav Mihulka

Dlouho hledaným lékem na problematickou lymskou boreliózu by se mohla překvapivě stát starší antibiotika

<p><em>Spirocheta Borrelia burgdorferi</em>, původce amerických borelióz.</p>

Spirocheta Borrelia burgdorferi, původce amerických borelióz.


Reklama

Lymská borelióza je nebezpečné bakteriální onemocnění vyvolané boreliemi, které přenášejí při sání krve klíšťata. V rané fázi je dobře léčitelná antibiotiky, ale při zanedbání či neúspěchu léčby může přejít do chronické formy, která může vážně zasáhnout klouby, srdce a centrální nervovou soustavu. Chronická borelióza představuje velkou zátěž jak pro samotné pacienty, tak i pro zdravotnictví. Také léčba antibiotiky není bez problémů, obvykle se používají velké dávky širokospektrálních antibiotik, které mají negativní vliv na střevní mikrobiom pacienta.

Týmu odborníků, který vedl Kim Lewis z amerického centra Antimicrobial Discovery Center na Northeastern University, se nedávno podařilo vystopovat látku, která zřejmě brání rozvoji chronických příznaků lymské boreliózy, a která cílí přímo na původce této choroby, aniž by vážněji postihovala mikrobiom pacienta.

Vědci pátrali po účinné látce, která by ničila borelie a přitom by dramatickým způsobem nepoškozovala užitečné bakterie v těle pacienta. Ukázalo se, že takovou látkou je hygromycin A (totomycin). Shodou okolností jde o starší, dnes již méně používané antibiotikum, které produkuje jako zbraň proti jiným mikrobům bakterie Streptomyces hygroscopicus.

TIP: Běžné klíště nestačí: Do Evropy přicházejí obrovská invazní klíšťata

Když Lewis s kolegy použili hygromycin A k léčbě pokusných myší s lymskou boreliózou, úspěšně potlačil infekci, zatímco mikrobiom myší po léčbě vypadal podstatně zdravěji, než po tradiční léčbě boreliózy antibiotiky. Rovněž se ukázalo, že při orálním podání funguje prakticky stejně dobře jako při použití injekcí. Badatelé jsou přesvědčeni, že nová léčba brání rozvoji chronické formy lymské boreliózy. Pokud se jejich postup potvrdí, mohlo by jít o kýžený zvrat v léčbě tohoto nepříjemného onemocnění.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907