Na základě dat z družicových snímků vznikla nová mapa světelného znečištění ve světě. Závěry nejsou pro příznivce hvězdné oblohy vůbec příznivé – 83 % světové populace se dotýká světelné znečištění. V Evropě a v USA je to dokonce 99 %. Pro 60 % Evropanů a téměř 80 % obyvatel Severní Ameriky je Mléčná dráha vinou světelného smogu neviditelnou.
TIP: Kde je v Česku nejtmavší obloha?
Nejvyšší míru světelného znečištění vědci zaznamenali v Singapuru, naopak nejtmavší oblohu mají obyvatelé afrického Čadu, Středoafrické republiky a Madagaskaru. Na severní polokouli je to pak jen Grónsko. V západní Evropě zůstává nedotčených jen několik málo oblastí ve Skotsku, Švédsku, Norsku, v části Španělska a v Rakousku.
apod.nasa.gov, Science Advances
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)