Reklama


Nová studie: Jeden z osmi Američanů má problémy s alkoholem

17.10.2017 - Martin Reichman

Počet Američanů, kteří mají problémy s pitím, stoupá. Mezi nejohroženější skupiny patří ženy, menšiny a starší lidé

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.
Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Reklama

Stoupající počet lidí ohrožených rizikovým pitím odhalila nová studie, kterou nedávno zveřejnil magazín americké lékařské asociace. Vědci analyzovali zvyky týkající se pití alkoholu u 40 tisíc Američanů. První část výzkumu probíhala v letech 2002 a 2003, druhá pak o deset let později. Vědci zjistili, že tzv. vysoce rizikové pití – což je podle kritérií lékařů denní spotřeba alespoň čtyř piv, případně půl litru vína u žen a pěti piv, nebo 6 dcl vína u mužů, vzrostlo napříč populací z 9,7 % na 13,7 %.

TIP: Kde se pije nejvíce: Češi jsou pátí nejhorší na světě

Výzkum také ukázal, že mezi nejohroženější skupiny patří ženy, menšiny a starší lidé. Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %. Podle Keitha Humphreyse, odborníka na drogovou politiku ze Stanfordovy univerzity, je jedním z hlavních důvodů zvyšujícího se počtu rizikových pijanů prudce se snižující cena alkoholu.

Pokud jde o průměrnou spotřebu alkoholu nejsou na tom Spojené státy (například v porovnání s Evropou) nijak špatně. Podle dat Světové zdravotnické organizace se v USA spotřebuje necelých 9 litrů čistého alkoholu na hlavu. „alkoholu zaslíbeném“ Česku je to o 5 litrů více.

  • Zdroj textu:

    WHO, All That Is Interesting

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907