Nová studie: Jeden z osmi Američanů má problémy s alkoholem

17.10.2017 - Martin Reichman

Počet Američanů, kteří mají problémy s pitím, stoupá. Mezi nejohroženější skupiny patří ženy, menšiny a starší lidé

Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.
Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %.

Reklama

Stoupající počet lidí ohrožených rizikovým pitím odhalila nová studie, kterou nedávno zveřejnil magazín americké lékařské asociace. Vědci analyzovali zvyky týkající se pití alkoholu u 40 tisíc Američanů. První část výzkumu probíhala v letech 2002 a 2003, druhá pak o deset let později. Vědci zjistili, že tzv. vysoce rizikové pití – což je podle kritérií lékařů denní spotřeba alespoň čtyř piv, případně půl litru vína u žen a pěti piv, nebo 6 dcl vína u mužů, vzrostlo napříč populací z 9,7 % na 13,7 %.

TIP: Kde se pije nejvíce: Češi jsou pátí nejhorší na světě

Výzkum také ukázal, že mezi nejohroženější skupiny patří ženy, menšiny a starší lidé. Počet lidí holdujících rizikovému pití se mezi Afroameričany zdvojnásobil, mezi ženami je nárůst o 84 % a mezi seniory dokonce o 107 %. Podle Keitha Humphreyse, odborníka na drogovou politiku ze Stanfordovy univerzity, je jedním z hlavních důvodů zvyšujícího se počtu rizikových pijanů prudce se snižující cena alkoholu.

Pokud jde o průměrnou spotřebu alkoholu nejsou na tom Spojené státy (například v porovnání s Evropou) nijak špatně. Podle dat Světové zdravotnické organizace se v USA spotřebuje necelých 9 litrů čistého alkoholu na hlavu. „alkoholu zaslíbeném“ Česku je to o 5 litrů více.

  • Zdroj textu:

    WHO, All That Is Interesting

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907