Z údajů, které shromáždil rover Opportunity vyplývá, že život na povrchu Marsu nejspíš neexistuje. Rudá planeta je až příliš suchá
Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem. Dokonce mnohem sušším, než nejsušší místa na Zemi. Vyplývá to z dat shromážděných během 12 let trvající mise roveru Opportunity.
TIP: Slaná, ale tekoucí: NASA potvrdila kapalnou vodu na povrchu Marsu
Opportunity během své dlouhé mise prozkoumal několik železitých marsovských meteoritů v rovníkové oblasti Meridiani Planum. Z dat, které rover shromáždil vyplývá, že koroze probíhá na Marsu 10 až 10 tisíckrát pomaleji než v suchých pozemských pouštích.
Znamená to, že (pokud pomineme jedovatou solanku) minimálně posledních několik milionů let je Mars mimořádně vyprahlým světem bez kapky vody. Doposud přitom vědci předpokládali, že voda na Marsu naposledy tekla v průběhu poslední „doby ledové“, tedy před nějakými 200 až 400 tisíci lety. Nové zjištění je tak i špatnou zprávou nadějím na nalezení života na Marsu.
Nature Communications, University of Stirling
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)