Mozkové čipy s umělou inteligencí by brzy mohly „rozmluvit“ lidi po ztrátě řeči
V posledních letech jsme svědky velkého pokroku ve vývoji mozkových čipů, které slouží jako rozhraní mezi elektronikou a živou mozkovou tkání. Nejnovějším úspěchem je v tomto směru technologie, kterou nedávno představili odborníci americké University of California v San Francisku.
Jde o nový typ mozkového čipu, který je vybavený pokročilou umělou inteligencí. Vědci vycvičili tuto inteligenci tak, že dokáže propojit elektrické signály mozkových buněk s textem. Systém ještě není úplně vyladěný a tvůrci ho neustále zdokonalují. Přesto už dokáže překládat mozkové vlny do podoby textu s chybovostí asi tři procenta. To již není příliš vzdálené s chybovostí při profesionálním zapisování textu.
TIP: Nissan představil zařízení, kterým auto předpovídá, co udělá řidič
Vědci při vývoji mozkového čipu využili čtyři dobrovolníky, kteří již měli v mozku implantované elektrody kvůli léčbě. Díky nim se umělá inteligence naučila spojovat konkrétní uspořádání mozkových vln s větami v podobě textu. Zařízení sice momentálně zvládá jen jednoduché věty vytvořené z pouhých 250 různých slov, i tak je to ale pozoruhodný pokrok. V dohledné době by podobné systémy s rozhraním mezi počítačem a mozkem mohly „rozmluvit“ pacienty, kteří z nějakého důvodu přišli o schopnost řeči.
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)