Nová technologie překládá mozkové vlny do textu s minimem chyb

02.04.2020 - Stanislav Mihulka

Mozkové čipy s umělou inteligencí by brzy mohly „rozmluvit“ lidi po ztrátě řeči

<p>Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu</p>

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu


Reklama

V posledních letech jsme svědky velkého pokroku ve vývoji mozkových čipů, které slouží jako rozhraní mezi elektronikou a živou mozkovou tkání. Nejnovějším úspěchem je v tomto směru technologie, kterou nedávno představili odborníci americké University of California v San Francisku.

Jde o nový typ mozkového čipu, který je vybavený pokročilou umělou inteligencí. Vědci vycvičili tuto inteligenci tak, že dokáže propojit elektrické signály mozkových buněk s textem. Systém ještě není úplně vyladěný a tvůrci ho neustále zdokonalují. Přesto už dokáže překládat mozkové vlny do podoby textu s chybovostí asi tři procenta. To již není příliš vzdálené s chybovostí při profesionálním zapisování textu.

TIP: Nissan představil zařízení, kterým auto předpovídá, co udělá řidič

Vědci při vývoji mozkového čipu využili čtyři dobrovolníky, kteří již měli v mozku implantované elektrody kvůli léčbě. Díky nim se umělá inteligence naučila spojovat konkrétní uspořádání mozkových vln s větami v podobě textu. Zařízení sice momentálně zvládá jen jednoduché věty vytvořené z pouhých 250 různých slov, i tak je to ale pozoruhodný pokrok. V dohledné době by podobné systémy s rozhraním mezi počítačem a mozkem mohly „rozmluvit“ pacienty, kteří z nějakého důvodu přišli o schopnost řeči.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907