Mozkové čipy s umělou inteligencí by brzy mohly „rozmluvit“ lidi po ztrátě řeči
V posledních letech jsme svědky velkého pokroku ve vývoji mozkových čipů, které slouží jako rozhraní mezi elektronikou a živou mozkovou tkání. Nejnovějším úspěchem je v tomto směru technologie, kterou nedávno představili odborníci americké University of California v San Francisku.
Jde o nový typ mozkového čipu, který je vybavený pokročilou umělou inteligencí. Vědci vycvičili tuto inteligenci tak, že dokáže propojit elektrické signály mozkových buněk s textem. Systém ještě není úplně vyladěný a tvůrci ho neustále zdokonalují. Přesto už dokáže překládat mozkové vlny do podoby textu s chybovostí asi tři procenta. To již není příliš vzdálené s chybovostí při profesionálním zapisování textu.
TIP: Nissan představil zařízení, kterým auto předpovídá, co udělá řidič
Vědci při vývoji mozkového čipu využili čtyři dobrovolníky, kteří již měli v mozku implantované elektrody kvůli léčbě. Díky nim se umělá inteligence naučila spojovat konkrétní uspořádání mozkových vln s větami v podobě textu. Zařízení sice momentálně zvládá jen jednoduché věty vytvořené z pouhých 250 různých slov, i tak je to ale pozoruhodný pokrok. V dohledné době by podobné systémy s rozhraním mezi počítačem a mozkem mohly „rozmluvit“ pacienty, kteří z nějakého důvodu přišli o schopnost řeči.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)