Nová technologie zobrazování umožňuje číst dávné papyry uvnitř obalu mumie

08.01.2018 - Stanislav Mihulka

Starověcí Egypťané balili mumie do útržků papyrových svitků. Díky nové technologii si je nyní budeme moci přečíst

Tutanchamon - Britský archeolog Howard Carter v hrobce faraona Tutanchamona
Tutanchamon - Britský archeolog Howard Carter v hrobce faraona Tutanchamona

Reklama

Když starověcí Egypťané mumifikovali své zemřelé, tak je před vložením do mohutného sarkofágu zabalili do ozdobných obalů, vytvořených z papyrů popsaných texty. Tyto texty nebylo doposud možné číst, aniž by badatelé otevřeli obal mumie.

Britští odborníci nedávno vyvinuli novou technologii zobrazování, s jejíž pomocí je možné číst papyry v obalech mumie bez toho, aby je otevírali. S novým zařízením se jim podařilo přečíst doposud neviditelný nápis na obalu mumie z muzea v Chiddingstone Castle. Jde o výraz „Irethorru“, což tehdy bylo běžné jméno. Výraz lze přeložit jako „oko boha Hora je proti mým nepřátelům“.

TIP: Díky 3D skenování a počítačové tomografii se můžeme podívat dovnitř mumie

Při balení mumií se používaly kusy papyru, které byly zrovna po ruce. Jsou to sice rozmanité útržky, dnes ale představují pozoruhodný a doposud jen velmi obtížně dostupný zdroj informací o životě ve starém Egyptě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, BBC News

  • Zdroj fotografií: Public Domain / WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907