Nové důkazy: Blazary jsou zřejmě továrnami vysokoenergetických neutrin

21.07.2022 - Stanislav Mihulka

Energií nabitá neutrina kosmického záření zřejmě skutečně vznikají v nesmírně aktivních a extrémně zářících jádrech galaxií – v blazarech

<p>Blazary jsou zjednodušeně řečeno velmi kompaktní kvazary (rádiově aktivní objekty). Z okolí černé veledíry vystřelují relativistické polární výtrysky, které směřují přímo k nám, a proto u nich pozorujeme rychlou proměnnost. <em>(ilustrace: NASA/JPL-Caltech/GSFC, CC0)</em></p>

Blazary jsou zjednodušeně řečeno velmi kompaktní kvazary (rádiově aktivní objekty). Z okolí černé veledíry vystřelují relativistické polární výtrysky, které směřují přímo k nám, a proto u nich pozorujeme rychlou proměnnost. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech/GSFC, CC0)


Reklama

Kosmické záření, které neustále skrápí naši planetu, představuje proud částic rozmanitého původu. Součástí kosmického záření jsou i obtížně detekovatelná vysokoenergetická neutrina. Nemají téměř žádnou hmotnost, jsou elektricky neutrální a s běžnými částicemi se téměř nesrážejí. Víme, že přilétají z velmi hlubokého vesmíru, z objektů vzdálených miliardy světelných let. Zatím ale nebylo úplně jasné, jaké objekty to jsou.

V roce 2017 se objevila studie v prestižním časopise Science, podle které byl zdrojem vysokoenergetického neutrina, předtím detekovaného neutrinovou observatoří IceCube na jižním pólu, blazar TXS 0506+056. Blazary jsou vzácné a extrémní objekty, zřejmě galaktická jádra poháněná supermasivní černou dírou, která velmi intenzivně září přes celé elektromagnetické spektrum. Kolem tohoto výzkumu se ale rozhořely spory a ne všichni odborníci s těmito závěry souhlasí.

Původ neutrin kosmického záření

Mezinárodní tým odborníků nedávno přinesl nové, přesvědčivější doklady, že zdrojem přinejmenším části vysokoenergetických neutrin kosmického záření jsou skutečně blazary, které doposud nejasným mechanismem urychlují neutrina na ohromující energii. Badatelé porovnávali data zmíněné neutrinové observatoře IceCube s daty BZCat, což je jeden z nejvíce kompletních katalogů známých blazarů. Tímto způsobem ověřili, že existuje souvislost mezi vysokoenergetickými neutriny a blazary.

TIP: Částicová sprška: Odkud se bere a z čeho se skládá kosmické záření?

Členové týmu věří, že zatím narazili jen na špičku ledovce. Budou shromažďovat další pozorování, aby odhalili mechanismus vzniku neutrin s extrémní energií. „Potřebujeme rozlišit objekty, které vytvářejí neutrina od těch, které to nedělají. To nám přidá další dílky ke skládačce velké vesmírné záhady urychlování částic kosmického záření,“ uvádí v tiskové zprávě Ženevské univerzity Andrea Tramacere, který je jedním z odborníků na numerické modelování urychlovacích procesů a radiačních mechanismů působících v relativistických jetech.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907