Nové lithium: Vzduchové baterie budou ještě bezpečnější, levnější a déle vydrží

23.08.2016 - Stanislav Mihulka

Převratný design lithium-vzduchových baterií by mohl vést k mnoha novým aplikacím


Reklama

Lithium-vzduchové, zkráceně li-air baterie by se mohly stát novou generací baterií. Stále ještě ale trpí nepříjemnými neduhy, které je nutné překonat. Jsou příliš složité, málo účinné a nevydrží moc dlouho.

Inženýři MIT teď ale vyvinuli nový design li-air baterií, který řeší většinu zmíněných problémů. V blízké budoucnosti by se mohl stát základem levných a výkonných baterií pro všechno možné, od elektroniky až po elektrické automobily.

TIP: Náhodný objev: Baterie s nanodrátky, které vydrží na celý život

Základní vylepšení li-air baterií spočívá v tom, že jejich design už není otevřený, a že už nepotřebují vyměňovat kyslík s okolím. Mají nový typ katody, která pracuje v mnohem praktičtějším uzavřeném prostředí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Atlas, Nature Energy

  • Zdroj fotografií: MITDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907