Nově objevená exoplaneta je zřejmě z poloviny pokrytá oceánem lávy

Nově objevená exoplaneta HD 63433 d je sice podobná Zemi a obíhá hvězdu podobnou Slunci, tím ale veškeré podobnosti končí. Podle vědců šplhají teploty na její přivrácené straně přes 1 200 °C

22.01.2024 - Stanislav Mihulka



Planetární systém blízké hvězdy HD 63433 už známe nějakou dobu. Dřívější pozorování ukázala, že se v něm nacházejí nejméně dvě exoplanety – HD 63433 b a HD 63433 c. V obou případech jde o sub-neptuny – planety menší než Neptun s poloměrem maximálně trojnásobku Země. Tým astronomů nově zpracoval data amerického vesmírného dalekohledu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a objevil v nich i třetí exoplanetu – HD 63433 d. Podrobnosti o objevu zveřejnil odborný časopis Astronomical Journal.

Pekelná země s oceánem lávy

Nově objevená exoplaneta odborníky zaujala. Velikostí se blíží Zemi a její hvězda se velmi podobná Slunci. Zároveň ale jde o nesmírně extrémní svět. Exoplaneta kolem své mateřské hvězdy krouží ve ve vázané rotaci, což znamená, že je neustále přivrácená ke hvězdě stejnou stranou. Průměrná vzdálenost hvězdy HD 63433 a exoplanety HD 63433 d je osmkrát menší než vzdálenost mezi Sluncem a Merkurem. Jeden rok na této exoplanetě tak trvá pouhé 4,2 pozemského dne.

Celý planetární systém HD 63433 by se ve Sluneční soustavě pohodlně vešel mezi Slunce a Merkur. Nachází se v souhvězdí Blíženců a od našeho Slunce jej dělí jen 73 světelných let. (ilustrace: NASA, CC BY 4.0)

Astronomové odhadují, že na přivrácené straně exoplanety panují teploty okolo 1 257 °C. To jsou teploty podobné těm, jaké očekáváme na „lávových světech“ typu CoRoT-7 b a Kepler-10 b. Vědci se proto domnívají, že přivrácenou polokouli exoplanety HD 63433 d může pokrývat oceán lávy.

Pro odborníky je velmi zajímavá i svým věkem. Podle vědců jde o velice mladou exoplanetu ve velmi mladém planetárním systému. Exoplaneta HD 63433 d by měla být stará jen 400 milionů let, a je tedy zhruba 10× mladší než Země. Relativně malá velikost exoplanety HD 63433 d, její mládí i těsná blízkost u mateřské hvězdy z ní dělá slibný cíl pro detailnější pozorování. Vědci budou mimo jiné chtít potvrdit uvedená zjištění, a také se dozvědět více o podmínkách, jaké panují na její odvrácené straně. Takto mladé terestrické planety jsou mimo jiné velmi cenné pro testování soudobých teorií o vzniku a vývoji planet.


Další články v sekci