Nové protilátky dokáží omlazovat mozek: Zatím alespoň u myší

07.04.2019 - Stanislav Mihulka

Mravenčí práce neurovědců přinesla objev proteinu, jehož zablokováním je možné omladit mozek starých myší

<p>?</p>

?


Reklama

Mikroglie jsou malé buňky v nervové tkáni, které zastupují imunitní systém. Kromě řady dalších úkolů mají na starosti i „úklid“ – pohlcují kousky proteinů a buněk, které vznikají jako odpad při běžném provozu mozku. Odborníci přitom již dlouho vědí, že výkon mikroglií při uklízení nervové tkáně během stárnutí člověka postupně klesá.

Neurovědci z amerického Stanfordu si dali tu práci a našli gen pro protein, který je zodpovědný právě za pokles aktivity mikroglií v úklidu nervové soustavy v souvislosti s věkem. Podařilo se jim vyvinout protilátky, které na tento protein cílí. Když zmíněné protilátky podali laboratorním myším, dokázali zregenerovat mozky hlodavců natolik, že pracují stejně jako mozky mladých myšek.

TIP: Jako kouzlo: Lidská pupečníková krev omladila mozky starých myší

Vědci si na počátku vytipovali přibližně tři tisíce genů, které mohly souviset s mikrogliemi, a které by mohly být ovlivněny léky. Pak vypínali jeden z těchto genů po druhém a vždy zjišťovali, jestli se pak uklízení mikrogliemi zlepší nebo zhorší. V další sérii experimentů u stejného souboru genů sledovali, zda se jejich aktivita mění se stárnutím. Nakonec jim zbyl jediný gen pro protein CD22, proti němuž vytvořili protilátky. Není sice ještě zaručeno, že jeho blokování bude mít stejný účinek i na lidský mozek, důležité ale je, že lidský mozek obsahuje prakticky stejný gen. Dveře na cestě k úspěšnému omlazování lidskému mozku jsou tak rozhodně pootevřené.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907